Nájsť si partnera pomocu smartphone aplikácie typu Tender, Grindr alebo Happn, môže v konečnom dôsledku narobiť viac škody ako úžitku. Také je zistenie britských odborníkov, ktorí túto tému a oblasť medziľudských a sexuálnych vzťahov detailne skúmali. Podľa ich názoru si ľudia aplikáciou vytvárajú svoje “alter ego,” ktoré neodráža ich skutočné intímne potreby. Snahou naplniť image tohoto vyfabulovaného “druhého Ja” si následne ruinujú svoj vlastný pohlavný život. Časom sa začnú viac a viac zamotávať v nekončiacej špirále neuspokojenosti a neustálom hľadaní iných partnerov, aby obsadili prázdne miesta.
Reakciou na túto nečakanú situáciu bol aj vznik novej kliniky v londýnskej štvrti Soho, ktorá dostala meno podľa miesta kde sa nachádza – 56 Dean Street. Lekári upozorňujú, že vyššie spomínané aplikácie stoja aj za prudkým rozšírením pohlavných infekcií, čo je následok promiskuitného chovania a hlbokej krízy v sexuálnych vzťahoch. Polovicu návštevníkov novej kliniky tvoria gayovia. Vyhľadávajú najmä testy na HIV a pohlavné choroby, ale značné problémy majú aj s psychikou. Takmer každý z nich má neodbytný pocit, že súlož musí mať dynamiku a kvalitu pornofilmu. Samozrejme, obratom nastupuje sklamanie a depresia. Kolotoč hľadania nových partnerov sa roztáča.
David Stuart, kurátor kliniky vysvetľuje, že aplikácie klientom doslova menia životy. Odborníci tak pacientom radia, ako so smartfónom a jeho vymoženosťami pracovať a ako vnímať samého seba, poťažmo druhú stranu. Pred dvadsiatimi rokmi boli ľudia nútení hľadať vzťah niekde v bare alebo reštaurácii, takže sedeli oproti sebe a mohli sa pozorovať v “priamom prenose.” Dnes máme svoj avatar, chýba výraz tváre, predávame sami seba pomocou PR vezie vlastného Ja. Ako upozorňuje portál mirror. co.uk, že mobilné aplikácie sú asi tou najväčšou zmenou v sexuálnych životoch ľudí. Treba si však uvedomiť, že na každom človeku je oveľa viac sexy vecí, ako len tie, ktoré ležia v aplikácii.