Ich príbehy môžu slúžiť aj ako motivácia a inšpirácia pre rekreačných športovcov a bežných ľudí. Sú najlepším dôkazom toho, že aj v relatívne vyššom veku môže človek dosahovať výnimočné výkony. Ako profi športovci sa dostali na najvyššiu úroveň a čo ich robí výnimočnými, je to, že sa na nej dokázali udržať dlhé roky. A to hlavne vďaka svojmu odhodlaniu, tvrdej práci, húževnatosti a vytrvalosti.
Vodný slalomár Michal Martikán je držiteľom piatich olympijských medailí. Tu prvú získal ako 17-ročný na OH v Atlante 1996 a ešte aj teraz, keď má 45 rokov, je členom slovenskej reprezentácie a zbiera medaily. Dokopy ich má z významných podujatí až 50. V ostatných rokoch zákonite dostáva otázky o tom, ako sa v športovo vyššom veku cíti a kedy plánuje ukončiť aktívnu kariéru. „Mojím cieľom je jazdiť na vode tak, aby som bol so sebou spokojný. Nemyslím si, že jazdím inak ako pred pár rokmi. To, že som na Slovensku stále medzi najlepšími, je aj preto, že mladí pretekári zrejme nedosahujú takú úroveň, akú by vo svojom veku už mali dosahovať,“ vyjadril svoj názor Martikán. Rodák z Liptovského Mikuláša je známy dodržiavaním životosprávy, čo je jeden z dôležitých faktorov, ktoré mu pomohli dosiahnuť športovú dlhovekosť. V súčasnosti majú elitní pretekári k dispozícii lepšiu starostlivosť, ako to bolo v minulosti: od trénerov, fyzioterapeutov, lekárov cez nové tréningové poznatky, možnosti regenerácie, jedálničky na mieru, doplnky výživy až po prevenciu pred zraneniami, ktoré neraz zabrzdia rozbehnutú kariéru alebo rovno pošlú športovca do dôchodku. Dôležité je aj samotné psychické nastavenie pretekára a predovšetkým jeho ochota tvrdo trénovať a odriekať si rôzne potešenia.
NAJSTARŠÍ KAPITÁN
Za príklad vysokej tréningovej morálky a oddanosti svojmu športu sa často dáva hokejista Jaromír Jágr, ktorý nastupuje na zápasy českej extraligy vo veku 52 rokov. Hráč a tiež majiteľ hokejového Kladna už avizoval, že v kariére bude pokračovať aj v ďalšej sezóne, ktorá by však mala byť jeho poslednou. O porovnávaní s Jaromírom Jágrom v ostatnom čase čoraz častejšie počúva Branislav Mezei, 43-ročný obranca Nitry, ktorý je najstarším hráčom v slovenskej extralige a v predošlej hokejovej sezóne priviedol ako kapitán svoj tím až k nečakanému majstrovskému titulu. „Keď som pred rokmi prišiel do Nitry naším cieľom bolo získať titul. To sa nám podarilo v roku 2016, teraz sme k nemu pridali druhý po neuveriteľnom priebehu, aký sa možno ešte nikde na svete nestal. Titul sme získali z ôsmeho miesta po základnej časti a teraz si možno povieme, že chceme získať tretí. Kariéru ešte nekončím. Po rozhovoroch s vedením klubu sme sa dohodli, že budem v Nitre pokračovať,“ povedal Mezei pri oslavách nečakaného titulu. V kariére pokračuje aj 43-ročný obranca Trenčína Tomáš Starosta.
REKORDNÝ ČAS V 60-TKE
Spomedzi futbalistov sú aj po štyridsiatke v najlepších ligách sveta aktívni Pepe Reina (Como), Fábio, Thiago Silva (obaja Fluminense), Dante (Nice), prípadne zatiaľ voľní hráči Claudio Bravo, Pepe či Makoto Hasebe. Ešte minulý rok chytal za Parmu v druhej talianskej lige legendárny brankár Gianluigi Buffon. Keď končil kariéru, mal 45 rokov a odohraných 28 sezón. Za hráča s najdlhšou profesionálnou kariérou je považovaný Japonec Kazujoši Miura – má 57 rokov a začína svoju 40. sezónu.
Francúzsky jachtár Francis Joyon sa stal držiteľom Trofeje Julesa Verna za najrýchlejšie oboplávanie sveta na plachetnici ako šesťdesiatročný. So svojou šesťčlennou posádkou trimaránu IDEC Sport stanovil v roku 2017 rekordný čas 40 dní, 23 hodín, 30 minút a 30 sekúnd, ktorý doteraz nikto nedokázal prekonať.
Svojho času dominoval svetu golfu Tiger Woods, ktorý bol dlhé roky neohrozenou svetovou jednotkou, vyhral dokopy 82 turnajov PGA Tour a stal sa aj najlepšie zarábajúcim športovcom sveta. Jeho kariéru však sprevádzali aj mnohé zdravotné patálie, keď napríklad podstúpil až štyri operácie chrbta. Aj v súčasnosti ako 48-ročný stále hráva na najvyššom profesionálnom okruhu PGA Tour. O päť rokov starší Phil Mickelson štartuje najmä na turnajoch v konkurenčnej sérii LIV Golf.
K ďalším športovcom, ktorí aj vo vyššom veku súťažia na najvyššej úrovni, patria skokan na lyžiach Noriaki Kasai (51 rokov), bežci na lyžiach Stanislav Řezáč (51 rokov) a Tord Asle Gjerdalen (40 rokov), zjazdový lyžiar Johan Clarey (43 rokov) či cyklista Domenico Pozzovivo (41 rokov). Hádzanárom Bojníc k historickému bronzu pomohol 52-ročný český brankár Luděk Fabián. Títo športovci sú príkladom toho, že ľudské telo dokáže pri správnej starostlivosti veľké veci aj vo vyššom veku. Kým ich rovesníci bojujú s bolesťami chrbta a zaobľujúcim sa bruchom, oni bojujú so súpermi, ktorí sú aj o dvadsať rokov mladší.
Autor: Ján Karašinský
Foto: Facebook @martikanmichal/@68jagr, kazu-miura.com