Čo ochutnať?
(Bhután)
Bhután patrí k najtajomnejším krajinám Ázie a vďaka svojej odľahlosti a uzavretosti si dodnes udržali množstvo unikátnych zvykov či tradícií. Aj bhutánska kuchyňa je často veľmi odlišná od známejších jedál z Nepálu či Indie a stále je zahalená rúškom neznáma. Najtradičnejším jedlom magického Bhutánu je Ema datsi. Bhutánci milujú čili azda najviac spomedzi všetkých himalájskych národov, a tak si predstavte čili papričky, ktoré sa zalejú roztopeným syrom. Áno, to je všetko! Čili a syr sú dve gastronomické veličiny, bez ktorých by sa v Bhutáne zrejme nezaobišli. Ema datsi sa líšia z regiónu na región a všade budú chutiť trochu inak. Niekde pekelne pikantné, inde príjemne štipľavé, a aby ste pálenie jedla trochu stlmili, dostanete k ema datsi aj ryžu. Ak by vám však bolo čili málo, na stole nájdete často čili pastu ezay, ktorou si môžete jedlo dochutiť. Najprv ho však ochutnajte bez toho!
DAL BHAT (Nepál)
Niet tradičnejšieho jedla v Nepál než je dal bhat. Nájdete ho všade od malých horských dediniek s výhľadom na Himaláje až po rušné štvrte Káthmandu. Dal predstavuje šošovicu a bhat ryžu, čiže ide svojím spôsobom o mimoriadne jednoduché jedlo, no nebojte sa, že by ste mali na tanieri či tácke iba tieto dve ingrediencie. Nepálsky dal je riedky, skôr pripomína polievku, no vynikajúcu, a keď si ho vylejete na ryžu a premiešate, dostanete fantastickú spleť chutí. Dal bhat sa servíruje tak, že dostanete niekoľko mištičiek a v nich ešte máte aj rôzne druhy zeleniny, chrumkavý papad, nakladanú zeleninu a ačar, teda pikantnú omáčku. Ak ho chcete jesť ako Nepálci, vezmite pravú ruku a všetko si naberajte iba ňou. Z mištičiek si obsah vysypte alebo vylejte na tácku, premiešate s ryžou aj dalom a odrazu podľahnete čaru nepálskej kuchyne.
MOMO (Tibet)
Najikonickejším jedlom v krajinách pod Himalájami je momo. Ak ste boli v Nepále či Tibete, stretli ste momom takmer všade. Ponúkajú ho ako streetfood v malých hrncoch, kde sa paria, predávajú ho v rodinných podnikoch aj pekných, drahých reštauráciách, kde sa vedia pohrať s dizajnom. Momo je rozhodne najznámejším tibetským jedlom. Momo je taštička, ktorá sa najtradičnejšie naplní mäsom, ale dnes už nájdete aj momo so zeleninou či dokonca syrom a cesnakom. Mäso v tibetských končinách pochádza najčastejšie z jaka, a tak je to pre našinca slušná exotika. Ak si objednáte porciu, dostanete ich niekoľko a pamätajte si, že sa dokonalo dopĺňa s pikantnou čili omáčkou.
THUKPA (N ál Tib t)
Najznámejšou polievkou v Himalájach je obľúbená thukpa. Jej pôvod by sme našli v Tibete, hoci ju nájdete aj v tibetských komunitách Nepálu či severnej Indie. Ak si ju objednáte, pripravte sa na to, že sa z nej poriadne najete a dokonale vás zasýti. Pre mnohých bola kedysi jediným jedlom dňa, a tak muselo byť naozaj výdatné. Thukpa je vynikajúca počas chladných himalájskych dní, keď sa posadíte do malej rodinnej vývarovne a vďaka nej sa príjemne zohrejete. Thukpa je polievka, kde sa o hlavnú ingredienciu postarajú rezance z tsampy, teda z praženej múky jačmeňa alebo pšenice. Múka sa zmieša s maslom, čiernym čajom alebo mliekom a napokon sa do polievky pridá zelenina, mäso alebo tofu. Najčastejšie ju nájdete v zeleninovej variácii, no nepohrdnite ani mäsom.
CHOWMEIN (Nepál)
Chowmein predstavujú najtypickejšie rezance v regióne, a hoci má toto jedlo korene v čínskom Kantone, svoju cestu si našli do himalájskych údolí a nájdete ich dnes všade. Každý región má svoje vlastné predstavy, čo tam patrí, a tak ho môžete ochutnať stokrát a vždy bude mať niečo iné. Najtradičnejšie ide o rezance so zeleninou, prípadne mäsom či vajcom. Všetko sa premieša za pár minút vo woku a podáva sa. Podľa mnohých robia najlepší chowmein priamo na ulici v malých pouličných stánkoch. Naservírujú vám ho na papierový tanierik, do rúk dajú drevené paličky, zalejú čili omáčkou a vy sledujúc život okolo seba ochutnávate.
LAPING (Tibet, Nepál)
Laping na prvé počutie nepatrí medzi najznámejšie jedlá v Nepále či Tibete, no rozhodne si zaslúži byť medzi tými najlepšími. Jeho pôvod by sme mohli nájsť v Tibete, ale ako to už býva zvykom, jedlá sa rozniesli aj do ďalších regiónov. Ak by sme však išli do hĺbky, tibetský laping ovplyvnil čínsky Sečuán a je krásne sledovať, ako jedlo putuje z miesta na miesto a zapúšťa korene. V prípade lapingu ide o pomerne široké rezance, ktoré majú svoj základ v mungo fazuli. Z nej sa pripravia rezance a tie sa potom naplnia buď mäsom, alebo to môže byť pokojne aj vajce. Vytvorí sa veľká rolka a tá sa napokon nakrája na menšie kúsky. Samozrejme, nechýba tu čili, a hoci sa laping tvári občas nevinne, slušne vás vďaka čili potrápi. Existujú aj verzie, kde ho máte v omáčke, ale často sa podáva „na sucho“.
PHAKSHA PAA
(Bhután)
Hoci je bhutánska kuchyňa v mnohých smeroch vegetariánska, prídu si tu na svoje aj mäsožravci. Phaksa paa je toho najlepším príkladom, pretože v tomto jedle sa zmieša chuť bravčového mäsa so zeleninou, ktorá rastie
v bhutánskych nadmorských výškach (obľúbený je pakchoy), a ako to už býva v tomto himalájskom kráľovstve zvykom, nechýba tu ani poriadna dávka čili. Na prvý pohľad možno jedlo nevyhrá cenu za najkrajšie jedlo sveta, ale rozhoduje tu chuť a phaksa paa v tomto presvedčí každého. Dajte si k jedlu aj tradičnú červenú bhutánsku ryžu a objavíte ďalší kúsok bhutánskej gastronomickej mozaiky.
KWATI (India)
Neznáme kwati je dokonalou ukážkou chutí severnej, himalájskej Indie. Kwati patrí medzi najtypickejšie jedlá, s ktorými sa stretnete v indickom Dardželingu. Ten síce vyniká lahodným a luxusným čajom či himalájskou železnicou, ale aj na gastronomickom poli má niekoľko želiezok v ohni. Kwati je tu mimoriadne populárne, pretože ide o hustú, výdatnú polievku a najmä v chladných mesiacoch výborne zasýti. Dušou kwati sú rôzne
druhy fazuliek a bôbov. To najtypickejšie kwati má dokonca až deväť druhov! Keďže sme v Indii, nechýbajú
ani koreniny a vďaka nim dostane jedlo skvelú chuť prepletenú s pikantnosťou.
autor:Tomáš Kubuš
foto: Shutterstock, presentedbyp.com, cookpad.com