Slávnu automobilovú manufaktúru s názvom McLaren založil v roku 1964 rovnomenný novozélandský automobilový pretekár Bruce McLaren. Ambiciózna značka sa pomerne rýchlo presadila vo svete vytrvalostných okruhových pretekov. No najväčšiu slávu jej ale priniesla účasť v šampionáte F1, v ktorom sa ikonické papájové monoposty premiérovo objavili o dva roky neskôr. Neskoršie obrovské úspechy vo svete kráľovnej motoršportu sa značka so sídlom v anglickom Wokingu rozhodla pretaviť aj vo sfére sériových superšportových automobilov. Vtedajší šéf tímu F1 Ron Dennis v spolupráci s konštruktérom Gordonom Murraym a ďalším tímom šikovných ľudí predstavili v roku 1992 najdokonalejší a zároveň aj najrýchlejší sériový superšport svojej doby. Reč je o legendárnom superaute McLaren F1. Po ukončení jeho výroby spolupracovala ikonická značka pri výrove najultimátnejších výkonných modelov značky Mercedes -Benz. Návrat takpovediac čistokrvného modelu s logami McLaren sa odohral v roku 2011. Od tých čias už patrí rovnomenná značka stabilne medzi najrešpektovanejších výrobcov výkonných superšportov na svete.
ELEKTRIFIKOVANÁ TRANSFORMÁCIA
Moderná éra najvýkonnejších civilných automobilov je okrem stále adekvátnych spaľovacích motorov úzko spojená aj s aplikáciou elektrického dopingu, keď sa zo superšportov stali tzv. hyperšporty. Nastupujúci trend pohonu z logických dôvodov neignoroval ani McLaren. Revolúciu v elektrifikovanom pohone mal priniesť pôvodne už v roku 2020 hybridný model s označením Artura. Názov elektrifikovaného superauta bol mimochodom inšpirovaný spojením slov umenie (art) a budúcnosť (future). Celospoločenské udalosti roku 2020 sa ale nakoniec niesli v znamení globálnej dominancie neviditeľného nepriateľa v podobe koronavírusu. Medzi jeho sekundárne dopady sa zaradil aj veľmi obmedzený odbyt mnohých výrobcov športových. Neutešená finančná situácia značky McLaren daného obdobia sa preklopila aj do výrazného omeškania sériovej výroby nového a zároveň aj technicky najsofistikovanejšieho automobilu v histórii značky. Produkcia hybridného modelu Artura sa rozbehla až v roku 2022. Znovunadobudnutý vietor v plachtách inšpiroval automobilku k vzniku druhej karosárskej verzie. Len prednedávnom sme sa aj preto dočkali debutu novej otvorenej verzie s výstižným názvom McLaren Artura Spider. Emočnejšie ladený derivát, ktorý umožňuje svojej posádke intenzívnejšie zážitky s vetrom vo vlasoch, po technickej stránke vychádza z už známeho kupé. Zároveň ale prináša aj množstvo zásadných technologických vylepšení. Hlavnou konštrukčnou pýchou otvorenej novinky ostáva pokrokový technický základ v podobe platformy MCLA – McLaren Carbon Lightweight Architecture. Vyznačuje sa hojným využívaním ultraľahkých a zároveň aj extrémne pevných materiálov na čele s karbónom či zliatinami na báze hliníka.
Ušetrené kilogramy na živej váhe si otvorený model v symbolickej miere vykompenzoval zástavbou už spomínanej plug -in hybridnej technológie. Reálna pohotovostná hmotnosť verzie Spider sa vrátane dodatočných výstuží ustálila na stále špičkovom parametri 1457 kg. Podľa automobilky ide o vôbec najľahší otvorený model s danou konštrukciu hybridnej pohonnej sústavy. Prioritou zástrčkového hybridu s odmyslením si šľachetného zeleného podtónu s možnosťou jazdy aj na výhradne elektrický pohon, výhoda elektrického dopingu. Namiesto zaužívaného označenia plug -in hybrid tu McLaren aj preto vyrukoval s výstižnou skratkou HPH. Pod ňou nájdeme slovné spojenie High Performance Hybrid. Spolu s príchodom verzie Artura Spider automobilka zdokonalila prakticky všetky dôležité komponenty. Tie si pre nový modelový rok prirodzene osvojilo aj služobne o niečo staršie kupé. S odmyslením si prepracovaného pohonu sa medzi inovácie radí napríklad aj teraz ešte dokonalejší adaptívny podvozok Proactive Dumbing Control.
ZÁŽITKOVÁ BEŠTIA S EKO PODTÓNOM
Prvý externe dobíjateľný McLaren s otvorenou strechou disponuje veľmi zaujímavým pohonným reťazcom. Vynovený základ prevzatý z modelu Artura Coupé teraz ponúka nielen o niečo málo vyšší výkon, ale aj celkovo zážitkovejšie vyladenie. Jeho základnom je aj naďalej spaľovací zážihový trojliter s konštrukciu V6 a s twin turbo prepĺňaním. Elektrický doping zastrešuje samostatný elektromotor, ktorý dokáže vyvinúť výkon 95 koní. Vďaka jeho implementácii priamo do prevodovky zastrešuje za každých okolností elektromotor aj spiatočný chod. Úplnou samozrejmosťou v každom režime jazdy je taktiež výhradný pohon kolies na zadnej náprave. Súčasťou plug -in hybridu je aj 7,4 kWh batéria zabudovaná s dôrazom na čo najlepšie rozloženie váhy. Pri jej plnom nabití dokáže Artura Spider absolvovať v plne elektrickom, resp. v bezemisnom móde vzdialenosť 33 kilometrov. V metodike merania spotreby priplne nabitej batérii pôsobí v danej kategórii vozidiel ako sci -fi aj deklarovaná priemerná spotreba benzínu na úrovni len 4,8 l/100 km. Vylepšená hybridná sústava si oproti evolučnej staršej verzii výkonovo polepšila o 20 konských síl. Celkový systémový výkon je teraz vyladený na rovných 700 koní, resp. 720 Nm. Významnými konštrukčnými zmenami prešla aj 8-st. automatická prevodovka. Jej výsadou sú teraz až o 25 % rýchlejšie zmeny jednotlivých prevodov. Aj vďaka tomu dokáže nový McLaren Artura Spider zrýchliť z pokoja na 100 km/h len za 3 sekundy. Maximálna rýchlosť atakuje hranicu 330 km/h. O efektné zážitky s čírym nebom nad hlavou sa v novej karosárskej verzii stará elektronicky ovládaná strecha, s ktorou je možné manipulovať až do rýchlosti 50 km/h. Všetky vyššie popísané technologické inovácie si od modelového roku 2025 automaticky osvojí aj štandardný McLaren Artura s pevnou konštrukciou strechy. Plug -in hybridná rodina by sa mala popri čisto spaľovacom modeli McLaren 750 S s motorizáciu V8 reprezentovať hlavný predajný artikel tejto legendárnej automobilky. Zodpovedá tomu aj klasický koncipovaný interiér. Ten dokáže svoju posádku okrem športovej atmosféry rozmaznávať aj prakticky všetkými modernými riešeniami vrátane použitia prvotriednych materiálov, modernej mobilnej konektivity a dokonca aj príplatkovej funkcie s indukčným nabíjaním pre smartphone, ale aj špičkovým audiom Bowers and Wilkins. Základná cena nového modelu Artura Spider sa začína po prepočte z britských libier na čiastke necelých 260 tisíc eur.
autor: Peter Hlačik
foto: McLaren