Pozrite sa s nami do metropol, kde o turistov nie je núdza.
MEKKA – 10,8 milióna zahraničných návštevníkov.
Zrejme tušíte, prečo je tretie najväčšie mesto Saudskej Arábie také populárne. Moslimovia ho totiž považujú za kolísku islamu, práve tu sa narodil Mohamed a neďaleko Mekky mu vraj Alah prvýkrát zjavil Korán. Do tohto mesta by sa mal podľa pravidiel islamu aspoň raz za život pozrieť každý moslim v rámci púte zvanej hadždž a tí, ktorí veria v Alaha, tak naozaj robia. Na nádvorí takzvanej Veľkej mešity, kde stojí Kába, najposvätnejšie miesto islamu, sa prakticky neustále vyskytujú stovky ľudí, v najrušnejších časoch sú ich tisíce. Samotné priestory mešity pritom poskytujú priestor vyše 800 tisíc veriacim. Mimochodom, pokiaľ nekonvertujete na islam, do Mekky sa nedostanete. Nemoslimovia sem majú vstup zakázaný.
CANCÚN – 10,8 milióna zahraničných návštevníkov.
Cancún je z hľadiska medzinárodného turizmu najnavštevovanejším mestom Mexika. Leží na juhovýchode krajiny a dôvod, prečo sem cestuje toľko ľudí, je celkom jasný. Cancún sa radí k najväčším letoviskám sveta. V podstate ide o obrovský rezort, ktorý sa začal rozrastať v roku 1970 na základe vládnej iniciatívy. Prvých deväť hotelov vlastnil štát, aby ukázal, že sa súkromní investori nemajú čoho báť, a v nasledujúcich rokoch prišiel stavebný boom. Dnes je Cancún napriek rozmáhajúcej sa zločinnosti spojenej s drogovými kartelmi obľúbeným miestom nielen zahraničných, ale aj mexických dovolenkárov. Rok 2023 bol z hľadiska návštevnosti pre mesto rekordný, prišlo sa sem pozrieť až 21 miliónov turistov.
NEW YORK – 11,7 milióna zahraničných návštevníkov.
Najväčšie mesto USA sa radí k najznámejším metropolám sveta. Sídli tu Organizácia spojených národov, na Liberty Islande sa týči Socha slobody, ponad prieliv East River sa klenie Brooklynský most, na Manhattane sa môžete poprechádzať pod stromami Central Parku… treba pokračovať? Veľké jablko je plné pamätihodností, ktoré z videnia poznajú ľudia z celého sveta. Na americké pomery sa pýši bohatou históriou a neraz ho prezývajú aj najdôležitejším mestom na Zemi či dokonca hlavným mestom sveta. Len pre zaujímavosť, žije tu vyše 100 miliardárov, najviac spomedzi všetkých miest našej planéty. New York bol tiež dejiskom mnohých zaujímavých a neraz tragických udalostí. Za všetky spomeňme útok na WTC či atentát na Johna Lennona.
BANGKOK – 12,2 milióna zahraničných návštevníkov.
Bangkok sa šplhá čoraz vyššie. Kedysi do thajskej metropoly chodili najmä ľudia, ktorých lákal lacný alkohol a prostitútky, vláda sa však snaží turistov presvedčiť, že dnešný Bangkok je celkom iný a vhodný i pre rodiny. Niežeby nevestince razom vymizli, no úrady sa snažia propagovať iné stránky mesta. Každý november sa tu napríklad koná festival Loy Krathong, počas ktorého tisíce ľudí vypúšťajú do tunajších kanálov plávajúce lampáše a do vzduchu sa vznášajú masy lampiónov. Pridajte k tomu skvelú kuchyňu a fakt, že Bangkok má prezývku „Benátky východu“, a dostanete miesto, kam sa treba ísť pozrieť.
HONGKONG – 14,7 milióna zahraničných návštevníkov.
Dôkazom toho, ako covid zamával s návštevnosťou miest, je fakt, že Hongkong by bol ešte v roku 2019 v tomto článku na prvom mieste. Avšak podobne ako Bangkok, aj Hongkong stále stúpa. Mesto bolo kedysi pod britským koloniálnym vplyvom a slúžilo ako brána Západu do Číny. V roku 1997 sa však definitívne stalo súčasťou krajiny draka. Zahraniční návštevníci pochádzajú prevažne z Európy, USA, Japonska a Južnej Kórey a väčšina z nich túži zažiť unikátny miestny mix čínskej a západnej kultúry. Podobne ako iné metropoly, aj Hongkong čelí vážnym výzvam. Pomyselné nožnice medzi bohatými a chudobnými sa tu roztvárajú čoraz viac napriek tomu, že sa mesto môže pochváliť najväčším počtom mrakodrapov, existuje tu chronický problém s bývaním.
PARÍŽ – 15,5 milióna zahraničných návštevníkov.
Počuli ste už o „parížskom syndróme“? Zažívajú ho turisti, ktorí si o meste vytvorili idealizovaný obraz a počas návštevy psychicky nezvládnu konfrontáciu s realitou. Katedrála Notre -Dame je zatvorená, čakaním na vstup do Eiffelovej veže sa dajú stráviť hodiny a pred obrazom Mony Lisy sú davy, cez ktoré sa dá len ťažko dostať k slávnemu dielu. Keď sa tak napokon stane, človeka sklame, že obraz je pomerne malý. Jednoducho povedané, Paríž nenaplní očakávania do takej miery, že sa u daného človeka prejavia psychické i fyzické problémy. Hlavné mesto Francúzska je pritom krásne, o čom svedčí aj každoročný vysoký počet návštevníkov zo zahraničia. Ak sa sem ale vydáte, nečakajte, že vstúpite do rozprávkového filmu. A do niektorých štvrtí radšej nevstupujte vôbec.
ANTALYA – 16,5 milióna zahraničných návštevníkov.
Verili by ste, že Turecko má v tomto článku až dvoch zástupcov? Jedným z nich je Antalya, piate najľudnatejšie mesto tohto štátu. Patrilo Rimanom, Seldžukom, Osmanom a pár rokov aj Talianom, kým sa stalo súčasťou dnešného Turecka. A prečo je také navštevované? Existuje veľká pravdepodobnosť, že ste dovolenkovali na Tureckej riviére, no a jej centrom je práve Antalya. Tunajšie medzinárodné letisko sa v roku 2023 zaradilo medzi 40 najrušnejších letísk sveta, prešlo ním vyše 31 miliónov ľudí. Niet divu, že Antalya získala prezývku „turecké hlavné mesto turizmu“. Pri jej návšteve sa ale netreba obmedziť na čľapkanie v rezorte a snahu vypiť hotelový bar. Antalya totiž ponúka aj množstvo historických pamiatok, veď jej dejiny siahajú do roku 200 pred Kristom.
DUBAJ – 16,8 milióna zahraničných návštevníkov.
Hlavné mesto Spojených arabských emirátov je výkladnou skriňou toho, čo dokážu peniaze. Nachádza sa tu Burdž chalífa – s 828 metrami najvyššia budova sveta, ale nájsť tu môžete aj umelé ostrovy, ktoré značne zvýšili pobrežné obytné kapacity Dubaja. Mesto sa pritom začalo rozrastať až v ostatných desaťročiach a tam, kde bola v 90. rokoch len púšť, dnes stoja vysoké mrakodrapy či luxusné vily. Dubaj láka na návštevu najmä tých, ktorí sa sem ešte nepozreli, a má špičkový marketing. Navyše aktívne pracuje na zlepšovaní letovej dostupnosti z Číny, ktorej obyvatelia majú obrovský turistický potenciál. Dá sa povedať, že tak, ako iné mestá priťahujú turistov históriou, láka Dubaj ľudí doslova futurizmom.
LONDÝN – 18,8 milióna zahraničných návštevníkov.
Jedno z najväčších miest Európy prekvapivo nie je na prvom mieste rebríčka. Zvedavý turista by skúmaním tunajších pamiatok a atrakcií dokázal stráviť celé týždne, veď len múzeí sa tu nachádza asi 170 a do všetkých je vstup zdarma. Presun medzi najznámejšími pamätihodnosťami je vďaka metru pomerne pohodlný, podobne ako v iných veľkomestách je ale dobré vyhnúť sa dopravným špičkám. Za zmienku okrem iného stojí aj Londýnska zoo, kde na ploche 15 hektárov žije takmer 20 tisíc zvierat. Ročne sem zavíta okolo milióna ľudí. Panoramatický výhľad na mesto zasa ponúka Londýnske oko na brehu Temže s výškou 135 metrov. No a kto má šťastie, uvidí, ako sa pre plaviacu sa loď dvíha Tower Bridge.
ISTANBUL – 20,2 milióna zahraničných návštevníkov.
A je tu druhé turecké mesto, tentoraz jeho najľudnatejšie. Bývalý Byzantion, Konštantínopol a Carihrad sa jednou nohou nachádza v Európe a druhou v Ázii. Už tisíce rokov je dôležitou križovatkou kultúr a v roku 2023 sa stal jediným mestom, ktoré navštívilo vyše 20 miliónov ľudí zo zahraničia. Mnohí z nich zamieria do jednej z najznámejších sakrálnych stavieb sveta, ktorou je Hagia Sophia. Postavili ju v 6. storočí ako kresťanskú katedrálu a neskôr sa z nej stala mešita, ktorá je ale v istých časoch otvorená aj pre nemoslimov. Istanbul však ponúka aj priehrštie iných pamiatok od asi päťdesiatky múzeí až po najrôznejšie historické stavby. Práve história je to, čo sem láka mnohých turistov, veď oblasť Istanbulu je osídlená už asi osemtisíc rokov. Pridajte k tomu rušný nočný život, bohatú gastronómiu, lákavú polohu a dostanete kombináciu, ktorá Istanbulu vyniesla prvé miesto v rebríčku najnavštevovanejších miest sveta. Aspoň na rok 2023.
autor: Filip Hloža
foto: Shutterstock