Vatikán je najmenším štátom na svete – s rozlohou 0,49 km2 a počtom obyvateľov približne 750. Cirkevný mestský štát, na ktorého čele stojí pápež, je už vo svojej podstate odlišný od ostatných krajín. Jednou z takýchto oblastí sa stal aj šport, na ktorého rozvoji však v posledných rokoch zapracovali.
Athletica Vaticana, ktorej znak je tvorený kľúčmi svätého Petra a pápežskou korunou, pôvodne vznikla ako atletický klub tohto štátu, no časom sa z nej stala organizácia, ktorá zastrešuje aj mnohé ďalšie športové odvetvia. Napríklad teakwondo a cyklistiku, v prípade ktorých dosiahol Vatikán z pohľadu športovej diplomacie najvýraznejší pokrok. Pred dvoma rokmi sa totiž stal členom World Teakwondo a Medzinárodnej cyklistickej únie UCI. Práve členstvo v športových federáciách je základnou podmienkou na účasť vatikánskych športovcov na medzinárodných podujatiach a samotný rozvoj športu uprostred Ríma.
Pápežov cyklista
Vatikánsky dres v typickej bielo -žltej farebnej kombinácii mohli fanúšikovia zbadať napríklad na posledných dvoch majstrovstvách sveta v cyklistike. Pápežský štát na nich reprezentoval Rien Schuurhuis. Rodák z Holandska získal vatikánske občianstvo vďaka tomu, že v tejto krajine žije a jeho manželka diplomatka Chiara Porrová je veľvyslankyňou Austrálie vo Svätej stolici. Schuurhuis je považovaný za vôbec prvého športovca Vatikánu, ktorý sa oficiálne zúčastnil na medzinárodnom športovom podujatí. „Je to pre mňa veľká česť, že môžem reprezentovať Vatikán. Nikdy som ani nesníval o tom, že by som mohol štartovať na majstrovstvách sveta. Je to vrchol mojej cyklistickej kariéry a stále nemôžem uveriť tomu, že to nie je sen, ale skutočnosť. Pápež je presvedčený o tom, že prostredníctvom športu je možné dosiahnuť inklúziu a bratstvo. Každý na športovom poli si je rovný – bez ohľadu na jeho životné pomery, náboženstvo či vek,“ citovala Schuurhuisa, ktorý v minulosti jazdil za kontinentálne tímy v Austrálii a Ázii a cestné preteky MS v rokoch 2022 a 2023 nedokončil, holandská televízia NOS. Médiá mu hneď dali prezývku „pápežov cyklista“.
Futbal len neoficiálne
Podporu športu vyjadril nielen súčasný pápež František, ale v minulosti sa za jeho rozvoj vyslovil aj Ján Pavol II., ktorý bol v mladosti futbalovým brankárom a športoval aj po nástupe do svojho úradu. Vatikán nie je členom FIFA, a to ako jeden z posledných deviatich suverénnych štátov sveta. Jeho futbalový tím, zložený najmä zo zamestnancov pracujúcich v administratíve Vatikánu či z členov Švajčiarskej gardy, však jeden- či dvakrát do roka nastupuje na neoficiálne zápasy proti rôznym výberom. Odohral ich už napríklad proti rímskym karabinierom, talianskej finančnej správe, novinárom, výberu ostrovu Elba, Monaku či Palestíne. V roku 2010 bol trénerom Vatikánu na chvíľu aj známy taliansky kouč Giovanni Trapattoni. Okrem futbalového mužstva má Vatikán aj vlastný kriketový tím, ktorý vznikol v roku 2013. Náročná cesta čaká Vatikán v prípade, ak sa chce v budúcnosti zúčastniť na olympijských hrách. Musí totiž založiť svoj národný olympijský výbor a následne sa stať členom Medzinárodného olympijského výboru. Športovému združeniu Athletica Vaticana, ktorá bola založená v roku 2019, v súčasnosti pomáhajú najmä talianske športové organizácie. O niečo bližšia je účasť zástupcov Vatikánu na menších multišportových podujatiach, ako sú Hry malých štátov Európy a Stredozemné hry.
Autor: Ján Karišinský
Foto: Athletica Vaticana, World Taekwondo, Facebook@vaticancricketclub