U nás len okrajový šport pre nadšencov, celosvetovo však jedno z najrýchlejšie rastúcich športových odvetví.
Lakros bude v roku 2028 súčasťou olympijských hier v Los Angeles a prebojovať sa tam môže aj slovenská reprezentácia. „Vo svetovom meradle sa Slovensko nachádza niekde uprostred. Nie sme teda vo svetovej špičke, ale zase ani nie outsideri,“ približuje Igor Moravčík, prezident Slovenskej lakrosovej federácie. „Našu základňu tvorí okolo 150 hráčov, čo je viac ako v Maďarsku či Rakúsku, no zas napríklad menej ako v Česku. Lakros sa pritom hráva v troch rôznych verziách. Vo field lakrose, ktorého sa zúčastňuje najviac klubov, si v posledných rokoch držíme približne rovnakú úroveň. V box lakrose sa zlepšujeme a na ostatných majstrovstvách Európy v roku 2022 sme obsadili piate miesto, čo je vôbec najväčší úspech slovenského lakrosu. Európskym krajinám, najmä tým, ktoré majú tradíciu v hokeji či hokejbale, je práve box lakros najbližší. Treťou verziu sú sixes, ktoré sa vo svete v podstate ešte len rozbiehajú. Práve v nich sa bude v roku 2028 súťažiť na olympiáde,“ hovorí Moravčík.
PRIHRÁVKY AJ NA 20 METROV
Field lakros sa hrá pod holým nebom, pričom sa využíva ihrisko, ktoré sa svojimi rozmermi podobá na futbalové. Každý tím má deväť hráčov v poli a brankára. Cieľom hráčov je streliť gól do súperovej bránky s rozmermi 183 x 183 centimetrov. Loptičku si hráči medzi sebou posúvajú pomocou lakrosovej palice, ktorá má na svojom konci malú sieťku. Loptička sa môže prihrávať vzduchom aj odrazom o zem, prípadne s ňou môže hráč odbehnúť ľubovoľnú vzdialenosť. „Lakros je fyzicky náročný šport. Vyžaduje si rýchlosť, kondíciu, ale taktiež aj veľkú šikovnosť, keďže loptičku potrebujete do sieťky, ktorá je menšia ako hlava tenisovej rakety, neraz chytiť aj na vzdialenosť dvadsať metrov,“ zdôrazňuje prezident SLF. Slovenská lakrosová liga vo field lakrose má medzinárodný charakter a jej účastníci sú aj z Česka, Rakúska a Maďarska.
Slovensko zastupujú Skalica Chiefs, kde sú v spoločnom tíme zámerne skoncentrovaní viacerí reprezentanti. Box lakros sa hrá najčastejšie na hokejových a hokejbalových ihriskách s mantinelmi. Mužstvo tvorí päť hráčov v poli a brankár. Na klubovej scéne Slovensko v box lakrose zastupujú Bratislava Bats ako účastník českej Národnej boxlakrosovej ligy (NBLL), ktorá má taktiež medzinárodné obsadenie. Sixes sú rýchlou verziou lakrosu so šiestimi hráčmi a práve ona bude v roku 2028 zaradená do programu olympijských hier. Hrá sa na trávnatom povrchu, pričom jedným z pravidiel sixes je, že útočiace mužstvo musí do tridsiatich sekúnd vystreliť na bránku. Klub Bratislava Tricksters je úradujúcim šampiónom Danube Lacrosse League (DLL), v ktorej okrem Slovákov tento rok hrajú ešte ďalšie dva tímy – chorvátsky Záhreb a rakúsky Graz.
CHCÚ ZLEPŠIŤ SVOJE ZÁZEMIE
Aj na reprezentačnej úrovni sa vrcholy každej sezóny striedajú podľa jednotlivých verzií. „V septembri pocestujeme do USA na majstrovstvá sveta v box lakrose. Na predošlom šampionáte v roku 2019 sme v Kanade obsadili trináste miesto. Ďalšou významnou udalosťou budú následne v marci 2025 majstrovstvá Európy vo verzii sixes, ktorými sa v podstate začína kvalifikačný proces na olympijské hry. No a v júli 2025 sa v Maďarsku uskutoční európsky šampionát vo field lakrose,“ vymenúva Moravčík s tým, že dlhodobým cieľom federácie je zlepšiť celkové zázemie lakrosu na Slovensku. Pred časom bola SLF prijatá za člena Slovenského olympijského a športového výboru a veľa si toho sľubujú od prístupu nového ministerstva športu. Slovenský lakros má svoju základňu v Petržalke, kde sa nachádzajú priestory na suchý tréning, rehabilitáciu a administratívu. Vlastné ihrisko zatiaľ nemali možnosť získať, no svoje centrum by si vedeli vytvoriť napríklad aj na futbalovom štadióne, keďže úprava plochy pre potreby lakrosu sa týka v podstate len nalajnovania odlišných čiar. Lakros vznikol v Severnej Amerike, kde ho vymysleli tamojší Indiáni ako jeden z najstarších tímových športov na tomto kontinente.
Na Slovensko lakros priniesol práve z USA Mark Lichtner. Za morom má silnú základňu v podobe stredoškolských a vysokoškolských družstiev, pričom práve na tamojších univerzitách sa hráči dokážu najrýchlejšie rozvíjať. Zo Slovákov takúto možnosť dostali Filip Moravčík či Erik Lichtner. Zo zámoria sú aj tréneri slovenskej reprezentácie, v box lakrose sú to Kanaďania Dave Bremner a George Westwood, vo fielde Američan Jan Flaska.
Autor: Ján Karišinský
Foto: Shutterlax.com