Kartičky hráčov, ich dresy zo zápasov či rôzne iné artefakty spojené so športom majú predovšetkým zberateľskú hodnotu, no tiež pri nich môžeme hovoriť aj o určitej finančnej rovine. Tie vôbec najvzácnejšie kusy sa stali legitímnym prostriedkom, ako investovať financie a časom ich s veľkou pravdepodobnosťou zhodnotiť. Podobne ako v prípade zberateľských mincí či umeleckých diel.
Cenové rozpätie je vskutku široké, pričom artefakty, ktoré sú jedinečné a spojené s menami svetových hviezd, dosahujú hodnotu miliónov dolárov. Športovým artefaktom, ktorý sa predal za vôbec najviac peňazí, je kartička bejzbalistu Mickeyho Mantlea. V auguste 2022 bola vydražená v aukcii za 12,6 milióna amerických dolárov. Výrazným spôsobom tak prekonala rekord, ktorý bol pritom starý len necelé štyri týždne, keď pri súkromnom predaji zmenila za 7,25 milióna USD svojho majiteľa kartička bejzbalistu Honusa Wagnera. Mantleho kartička bola vydaná v roku 1952 a vysokú hodnotu má najmä preto, že ide o najlepšie zachovaný známy exemplár. V stupnici kvality dostala 9,5 bodu z 10 vďaka tomu, že aj po viac ako siedmich desaťročiach má zachované sýte farby a všetky jej štyri rohy sú ostré. Svojho času si ju pritom deti či zberatelia mohli kúpiť v balíčkoch, ktoré stáli jeden alebo päť centov. Mantle je spolu s Babem Ruthom a Joeom DiMaggiom považovaný za jedného z najlepších hráčov bejzbalu v histórii, ktorý celú kariéru strávil v tíme New York Yankees a sedemkrát s ním vyhral ligu MLB.
Z 50 000 NA 12 600 000
Identitu nového majiteľa rekordnej kartičky aukčná spoločnosť Heritage Auctions nezverejnila, uviedla len, že vášnivý zberateľ pochádza zo štátu New York. Známy je však príbeh samotnej kartičky. Objavená bola v boxe s tisíckami ďalších kartičiek, ktorý na povale domu uchoval šofér pracujúci pre výrobcu kartičiek, spoločnosť Topps. Jeho úlohou bolo rozvážať kartičky k jednotlivým predajcom. Keď v roku 1986 zomrel, náhodou ich v rodičovskom dome objavil jeho syn a ten sa následne skontaktoval so zberateľom Alanom Rosenom. Tieto kartičky síce vtedy ešte neboli ohodnotené odbornou spoločnosťou zaoberajúcou sa ich autentifikáciou a posudzovaním kvality, ale Rosen tušil, že narazil na poklad. S 125 000 dolármi v hotovosti a s ozbrojenou ochrankou sa vydal tieto kartičky od syna šoféra odkúpiť. O päť rokov neskôr predal kartičku Mickeyho Mantlea za 50 000 dolárov, pričom v tom čase ešte nebolo známe, že ide o najlepšie zachovaný exemplár. Na zberateľskej burze v Madison Square Garden ju kúpil Anthony Giordano, podnikateľ v odpadovom hospodárstve. To, že sa stal jej novým vlastníkom, sa verejnosť dozvedela až o tri desaťročia neskôr, keď si kartičku nechal ohodnotiť odborníkmi a následne mu začali prichádzať miliónové ponuky. Ten dlhý čas odolával, až kým ho jeho synovia nepresvedčili, aby Mantlea z roku 1952 ponúkol do aukcie. Nakoniec tak za neho získal 12,6 milióna dolárov, z ktorých je potrebné ešte odpočítať províziu pre aukčnú spoločnosť.
SPOMIENKA NA LAST DANCE
Historicky druhým najdrahším športovým artefaktom je dres Michaela Jordana, ktorý bol v roku 2022 vydražený za 10 091 000 USD. Približne o sedemstotisíc dolárov prekonal predošlý rekord, ktorý vytvoril dres Diega Maradonu zo zápasu majstrovstiev sveta 1986, keď strelil známy gól „božou rukou“. Jordan mal dres oblečený v prvom zápase finále NBA 1998, ktorý síce jeho Chicago Bulls paradoxne prehrali, ale následne sériu s Utah Jazz otočili a získali tak svoj posledný šiesty majstrovský titul. Táto sezóna bola neskôr označená ako „Last Dance“. Aukčný dom Sotheby pritom odhadoval, že dres sa vydraží za 3 až 5 miliónov. Zberateľské predmety spojené s najlepším basketbalistom všetkých čias sú veľmi cenené. Viacero jeho kartičiek bolo predaných na úrovni okolo milióna dolárov a napríklad jeho tenisky z debutovej sezóny v NBA sa dokonca dostali až na 1,5 milióna dolárov.
ALIHO OPASOK, PLÁŠŤ A TOPÁNKY
Kartičky, vstupenky na zápasy, medaily, trofeje, dresy a rôzne časti výstroja patria medzi najpopulárnejšie artefakty, no napríklad za 8,8 milióna USD bol predaný 14-stránkový rukopis Pierrea de Coubertina, ktorý obsahoval jeho návrh na obnovenie olympijských hier. Coubertin ho predniesol v roku 1892 počas svojho vystúpenia na zasadnutí francúzskych športových zväzov. O niečo menej peňazí, presnejšie 6,18 milióna dolárov, stál v aukcii opasok Muhammada Aliho, ktorý dostal za titul majstra sveta v ťažkej váhe, keď v roku 1974 zdolal Georgea Foremana v zápase známom ako „Rumble in the Jungle“ (konal sa v Afrike, v hlavnom meste vtedajšieho Zairu). Kúpil ho Jim Irsay, majiteľ tímu amerického futbalu Indianapolis Colts, ktorý vlastní aj Aliho plášť, na ktorom sa prvýkrát objavilo jeho nové meno Muhammad Ali a tiež topánky zo zápasu „Thrilla in Manila“ proti Joeovi Frazierovi.
Autor: Ján Karišinský
Foto: Heritage Auctions, Sotheby’s