V roku 1984 sa francúzsky dobrodruh Patrick Bauer zo dňa na deň rozhodol, že pešo prejde naprieč Saharou, a to navyše sám a bez využitia akejkoľvek cudzej pomoci. Všetko potrebné na prežitie vrátane vody si niesol so sebou v ruksaku vážiacom 35 kíl a vyhýbal sa pritom každej dedine či oáze. Trasu dlhú približne 350 kilometrov nakoniec zvládol za 12 dní a svojím heroickým výkonom položil základy jedného z najnáročnejších športových podujatí na svete, ktoré začalo písať svoju históriu o dva roky neskôr. Na štart prvého Marathon des Sables sa v roku 1986 postavilo 23 odvážlivcov.
KRÁĽOVSKÁ ETAPA NA DVA DNI
V poradí 38. ročník podujatia sa tento rok začína 12. apríla a štartuje na ňom viac ako tisíc bežcov z celého sveta. Štartovému poľu tradične dominujú pretekári z Francúzska a Veľkej Británie, silné zastúpenie majú aj Maroko, Španielsko, Belgicko či Írsko. Z Európy väčšina bežcov prilieta špeciálnym charterovým letom a celkové náklady vrátane poistenia a dopravy môžu pretekára vyjsť až na 5000 €. Účastníci podujatia odbehnú dokopy 250 kilometrov. Túto vzdialenosť sa organizátori snažia v súlade s tradíciou zachovať v každej jednej edícii pretekov, tento rok sa však mení ich itinerár. A to tak, že sa zo šiestich etáp skrátili na päť. Pri zachovaní rovnakej vzdialenosti to v praxi znamená, že jednotlivé etapy sú o niečo dlhšie ako v minulosti. Najskôr tak prídu na rad tri dni s trasami dlhými v rozmedzí 28 – 39 kilometrov, po nich kráľovská etapa na 85 kilometrov, na ktorú sú vyčlenené dva dni, a v posledný deň ešte pretekárov čaká maratón doplnený o charitatívny rozmer. Trénovaní ultramaratónci bojujúci o celkové prvenstvo majú výsledný čas na úrovni 19 – 22 hodín v závislosti od náročnosti trate. Tá totiž nie je vždy v púštnych podmienkach rovnaká.
S BEZPEČNOSŤOU POMÁHA AJ ARMÁDA
„Dovolím si povedať, že náš koncept je naozaj jedinečný. Je to akýsi koktail pozostávajúci z púšte, behu a vysokej miery sebestačnosti. V ťažkých podmienkach musíte mať zvládnuté naozaj všetko – od zásobovania tela energiou cez vodu, oblečenie, ochranu pred slnkom až po spánok. Ako organizátori veľmi dbáme na bezpečnosť. Možno tomu neuveríte, ale vekový priemer našich bežcov je viac ako 40 rokov a sú to ľudia, ktorí už majú svoje rodiny a deti… O ich bezpečnosť a celkovú logistiku pretekov sa stará viac ako 400 ľudí a na základe dohody s marockou vládou nám pomáha aj ich armáda. Najväčšie problémy sú vždy spojené s počasím, v púšti môže búrka prísť doslova z ničoho a trvať polovicu dňa, ale aj štyri či päť dní. Pár rokov dozadu sme dokonca počas pretekov zažili aj záplavy a trasu sme museli plánovať a upravovať zo dňa na deň. Nebolo to jednoduché,“ povedal Bauer v podcaste Iana Corlessa.
VŠETKO SI NESÚ SO SEBOU
Podobne ako Bauer pri svojom putovaní naprieč Saharou, tak aj účastníci pretekov si všetky potrebné veci nesú so sebou na pleciach – či už je to jedlo, príbor, hygienické potreby, spací vak alebo oblečenie. Výnimkou je len voda, ktorú zabezpečujú organizátori v spoločnom bivaku aj počas pretekov na občerstvovacích staniciach. Jedným z pravidiel podujatia je, že po jeho skončení nesmú zostať v púšti žiadne odpadky. A dodržuje sa to naozaj dôsledne. Napríklad všetky fľašky s vodou, ktoré pretekári dostanú, sú očíslované, a pokiaľ ich niekto neprinesie na určené miesta, dostáva časovú penalizáciu. Legendami Marathon des Sables sú hlavne dve marocké bratské dvojice: Lahcen a Mohamad Ahansalovci, ktorí v minulosti podujatie vyhrali desať-, respektíve päťkrát a Rachid a Mohamed El Morabityovci. Rachid zvíťazil doteraz deväťkrát a jeho mladší brat Mohamed premiérovo triumfoval v minuloročnej edícii, keď bol predtým päťkrát druhý práve za svojím bratom. Predchádzajúci ročník bol jedným z najťažších vôbec a odstúpiť muselo takmer 30 % štartujúcich, čo je historicky druhý najvyšší podiel. Najmladšia účastníčka mala 16 rokov, kým Francúz Christian Ginter štartoval už po 35-krát a preteky aj tentoraz dokončil.