Ako sa dôsledne chrániť pred kliešťami a mnoho ďalších skvelých rád nám v rozhovore pre náš magazín BREAK poskytla doktorka Jana Kerlik z odboru epidemiológie Regionálneho úradu
verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Ktoré regióny sú na tom najhoršie z pohľadu výskytu kliešťov?
Od roku 2015 pozorujeme na Slovensku najvyššiu chorobnosť kliešťovej encefalitídy v Banskobystrickom a Žilinskom kraji, kde sú najrizikovejšie okresy Bytča a Žilina. V Žilinskom kraji sa ochorenia kliešťovej encefalitídy pravidelne evidujú aj v okresoch Čadca, Martin, Turčianske Teplice, Liptovský Mikuláš.
Kde si majú ľudia viac dávať pozor? Sú to hory alebo rizikové sú záhrady?
Kliešte sa vyskytujú v zmiešaných a listnatých lesoch, ale aj v horských oblastiach nad 1 400 metrov nad morom a v mestských parkoch. Jedným z dôvodov spomínaného výskytu kliešťov je ich prenos vtákmi ako aj inými malými zvieratami do rôznych vzdialeností a lokalít.
Aké máte odporúčania pre ľudí, ktorí sa vyberú na turistiku?
V prvom rade je dôležitá ochrana pred zaklieštením, t. j. vyhýbanie sa kliešťami osídleným oblastiam, používanie repelentov pri pobyte v prírode, nosenie svetlého oblečenia, nosenie dlhých nohavíc, prípadne ich zasunutie do ponožiek, vykonávanie prehliadok tela po návrate domov z prírody, v prípade nájdenia kliešťa jeho okamžité odstránenie. Platí, že kliešťa treba vybrať čo najskôr. Treba ho uchytiť čo najbližšie pri koži, nie za bruško. Keďže kliešť je prilepený ku koži, treba ho najprv odlepiť, t. j. kývať ním do strán a následne ho vytiahnuť kolmo proti koži. Miesto treba po vybratí kliešťa vydezinfikovať. Vybratého kliešťa buď spláchneme v záchode, alebo zabalíme do papierovej vreckovky a spálime, môžeme ho nalepiť na lepiacu pásku a tak vyhodiť. Niektoré laboratóriá poskytujú možnosť analýzy odstránených kliešťov na lymskú boreliózu za poplatok. Analýza v prípade kliešťovej encefalitídy nemá veľký význam, keďže špecifická liečba neexistuje. V prípade borélie to však môže byť užitočné. Pri borelióze totiž platí, čím skôr sa začne liečiť, tým je väčšia šanca, že sa borélia nerozšíri ďalej do tela a nezasiahne ostatne systémy. Pri neliečenej borelióze ide najčastejšie o postihnutie kĺbov a nervov.
Ako vnímate možnosť nákazy v súvislosti so salašmi? Čoskoro štartuje sezóna žinčice. Predstavuje veľké riziko?
Z pohľadu prenosu vírusu kliešťovej encefalitídy je najrizikovejší nepasterizovaný syr a mlieko, najmä ovčieho a kozieho pôvodu. V prípade obľuby rizikových výrobkov odporúčame očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Ak človek nie je zaočkovaný, odporúčame syr aspoň opiecť z oboch strán a mlieko prevariť, nakoľko vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri 70 stupňoch Celzia.
Máte pocit, že komplikácie s kliešťami verejnosť podceňuje? Aké komplikácie môžu spôsobiť?
Najčastejšie evidované ochorenia prenášané kliešťami na Slovensku sú lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Zatiaľ, čo boreliózu zapríčiňuje baktéria, kliešťová encefalitída je vírusového pôvodu, podobne ako napríklad chrípka. Lymskú boreliózu je preto možné liečiť antibiotikami, pri kliešťovej encefalitíde sa indikuje len liečba symptomatická, t. j. liečba zmierňujúca príznaky ochorenia. Na rozdiel od lymskej boreliózy je možné sa pred kliešťovou encefalitídou chrániť očkovaním. Kliešťová encefalitída sa môže prejaviť zápalom mozgu, ktorého dlhodobé následky môžu mať rôzny charakter, od bolestí hlavy, nespavosti, poruchy koncentrácie a pamäti až po ochrnutie. Neliečená lymská borelióza môže viesť k postihnutiu kĺbov a nervov.
Je na Slovensku dostatočná osveta v tomto smere?
Na Slovensku pozorujeme dlhodobo rastúci trend výskytu kliešťovej encefalitídy. Nakoľko kliešťová encefalitída je preventabilné ochorenie, je potrebné pripomínať možnosti prevencie najmä ľuďom žijúcim či cestujúcim do rizikových oblastí, akým je aj Žilinský kraj.