Dobrý úmysel a tvrdá práca prinášajú ovocie. V tomto prípade skôr stromy, ale v neskutočnom počte. Pán Hikmet (76) začal svoju kariéru v lesnom hospodárstve v roku 1978. Keď odišiel do dôchodku, jeho odkaz sa neustále rozrastal – doslova. O jeho prínose písal aj web tohumtoprak.com
V roku 1980 začal so zalesňovaním rozsiahleho pozemku, kde sporadicky rástli iba kríky bez stromov. Pri príležitosti stého výročia Ataturkovho narodenia sa tu rozhodol vysadiť stromy. Podľa neho bolo v roku 1981 vysadených približne 800 000 sadeníc červenej borovice. Kaya dal dokopy skupinu miestnych dedinčanov, s ich pomocou a svojim nadšením, zalesnili časť rozsiahleho územia provincie Sinop ležiacej pri južnom pobreží Čierneho mora. Dnes odhaduje, že počas svojej 25ročnej kariéry dohliadal na výsadbu 30 miliónov stromov. Umlčal tak pesimistické hlasy, ktoré mu spočiatku tvrdili, že na tej neúrodnej pôde nebude mať žiadny úspech. Sadením práca neskončila, o sadenice bolo treba sa starať ďalších 15 rokov, aby sa dostatočne uchytili.
„Snažili sme sa dať krajine a národu tie najlepšie služby. Študoval som na štátnom internáte, náš štát sa tam o mňa štyri roky staral. Bral som to ako svoju povinnosť poskytnúť najlepšie služby svojej krajine. Veľmi dobre sa mi spolupracovalo s mojím tímom a obyvateľmi obce. Po dlhých rokoch sme zabezpečili, že náš okres má v porovnaní s inými viac lesného majetku. Je to veľmi dobrý pocit.“ „Povedal by som, že som na seba hrdý.“ povedal Kaya, ktorý odišiel zo zamestnania v roku 2002. Potreba opätovného zalesňovania je čoraz naliehavejšia aj u nás. Kto bude slovenským Hikmetom?
Mohlo by vás zaujať:
Najväčšiemu tropickému pralesu sveta hrozí úplný zánik
Objavte nedotknuté pralesy Európy
Vydržia lesy odolávať týmto zmenám?