K takým patril aj notoricky známy John Gotti, jeden z najznámejších gangstrov newyorkského podsvetia.
Od násilného chlapčiska po nedotknuteľného šéfa
Gotti sa narodil do chudobnej rodiny, bol piatym z trinástich detí rodičov Johna a Fannie, ktorí boli obaja talianski imigranti žijúci v Bronxe v New Yorku. Od skorého veku bolo z neho problémové dieťa, z ktorého postupne vyrástol mladý líder miestneho gangu v Brooklyne. Už ako tínejdžer sa zaplietol s Carminom Faticom, členom známej mafiánskej rodiny Gambino, ktorá ovládala veľkú časť organizovaného zločinu v New Yorku. Počas štúdia na strednej škole, ktorú ani nedokončil, mal pravidelné problémy so zákonom, keď bol niekoľkokrát zatknutý.
Rodina Gambino
Aj po vstupe do zločineckej rodiny Gambino Gotti nedokázal opustiť svoje podnikanie s heroínom, aj keď vedel, že je to proti rodinným pravidlám. Ostatní členovia zistili Gottiho aktivity až po mnohých rokoch v 1985, čo viedlo k veľkým vnútorným rozporom. Postupom času Gotti prevzal kontrolu nad najmocnejšou a najziskovejšou z newyorských mafiánskych rodín. Sám sa bál o vlastný život kvôli drogovým prešľapom. Jeho trik bola staromódna metóda zavraždiť svojho predchodcu, ktorým bol Paul Castellano. Ten si ohrieval svoje miesto v rodine od roku 1975. Castellanovu vraždu ostatné rodiny neschválili a to bol práve dôvod na pokračujúce vzájomné nepriateľstvo. Gotti často vzbudzoval pozornosť svojím extravagantným životným štýlom, vycibreným elegantným zovňajškom a pózovaním pred novinármi, vtedy ho začali prezývať „Daper Don“. Výstrednosť mu však prispievala k postupne zväčšujúcej sa nenávisti od ostatných mafiánov.
„Teflon Don“
Skutočnosť, že Gotti bol verejne známy, mu dlho počas 80. rokov neubližovalo. Po dlhé roky sa dokázal obhájiť a poraziť federálne obvinenie vďaka nedostatku evidencie a zatrašovaniu svedkov. V tom období mu prischla prezývka „Teflon Don“, ale nie nadlho. Miestne orgány spolu s FBI začali prípady vyhrávať proti Gottiho blízkym spolupracovníkom a pokračovali vo vyšetrovaní aj proti ich samotnému bossovi. Nakoniec v roku 1992 ho federálni agenti zatkli v newyorskom klube Ravenite Social Club. Gotti bol obvinený z vydierania, piatich vrážd, nezákonného hazardu, obchodovaniu s pôžičkami, z podplácania, obchodovaniu s drogami a z daňových únikov. Dôkazy proti Gottimu boli dostačujúce a zahŕňali inkriminované odpočúvanie. Súd odmietol prepustiť Gottiho a zároveň nesúhlasil s obhajobou jeho dvoch právnikov, pretože obaja boli súčasťou zločineckej organizácie. Salvatore Gravano, Gottiho zástupca ho zradil, svedčil proti nemu a pomohol FBI Gottiho zatknúť. „Teflon Don“ bol nakoniec odsúdený na doživotie.
Gangstrov nasledovník
Doktori diagnostikovali Gottimu rakovinu hrdla v roku 1998, ktorú mu dočasne vyliečili. Napriek tomu sa mu diagnóza vrátila a vo federálnej väzenskej nemocnici v roku 2002 zomrel. Kontrolu nad rodinou Gambino prevzal Gottiho syn John Gotti junior, ktorý bol následne o niekoľko rokov zatknutý a obvinený z vydierania a vraždy, avšak nakoniec bola obžaloba sudcom zamietnutá. Gottiho príbeh bol sfilmovaný v roku 2018 v hlavnej úlohe s Johnom Travoltom v kriminálnej dráme Gotti.
Mohlo by vás zaujať:
Najšikovnejší zločinci: Políciu privádzali do zúfalstva
Bonnie, Clyde a romanca, ktorú ukončili zbrane
Najlepšie gangsterské filmy všetkých čias