Nová štúdia pod vedením Aarhuskej univerzity odhalila, že ľudia, ktorí uprednostňujú fiktívnych zloduchov pred hrdinami, sú s väčšou pravdepodobnosťou sami zlí. Štúdia bola publikovaná v časopise Poetics a aj na webe dailymail.co.uk.
V dotazníku vyše tisícky dobrovoľníkov tím dánskych psychológov zistil, že ľudia, ktorí uprednostňujú darebákov, často zapadajú do takzvanej „temnej triády“ osobnostných čŕt, ktoré dosiahli vysoké skóre za narcizmus, machiavelizmus a psychopatiu. „Niektorí jednotlivci sa môžu pozitívne zapojiť do darebáckych postáv, pretože sú ako oni, teda preto, že do istej miery zdieľajú nemorálny výhľad darebákov,“ píšu vedci. S darebákmi a zloduchmi sa častejšie stotožňujú muži. A mladí častejšie ako starší.
„Narcizmus popisuje grandiózny a oprávnený medziľudský štýl, v ktorom sa človek cíti nadradený nad ostatnými a túži po posilnení ega “, píšu vedci. Machiavelizmus popisuje manipulatívny medziľudský štýl charakterizovaný dvojtvárnosťou, cynizmom a sebeckými ambíciami. Psychopatia popisuje nízku sebakontrolu a bezcitný medziľudský štýl zameraný na okamžité uspokojenie.
https://youtu.be/rXLhPv5t8H0
Mohlo by vás zaujať:
Halucinácie okolo nás: Kedy sa môžu objaviť?
Chlap, ktorého si ženy hýčkajú? Narcista šmrncnutý psychopatom
Vedci hollywoodskych šialencov odpísali. Tvrdia, že našom svete nemajú šancu