Podrobnejšie funkciu ochlpenia tváre vysvetľuje článok uverejnený aj na livescience.com. Vedci dospeli k záveru, že hustá srsť leva mu chráni krk pred ostrými pazúrmi a zubami súpera. Podobne to funguje aj pri mužskej brade. Dlhší porast ľudskej tváre chráni nositeľa pred útokom, najčastejšie päsťou, na čeľusť a tvárovú kosť. Ľudské chlpy na tvári sú dokonca tuhšie ako u iných primátov a lepšie tak absorbujú údery. Predpokladá sa, že úder napadnutého bradáča menej bolel a zovretá päsť útočníka sa mu po nej rýchlejšie skĺzla a celková sila úderu bola nižšia.
Ako presne to funguje? Vedci tvrdia, že jednotlivé vlasové vlákna pravdepodobne absorbujú energiu z úderu a rozmiestňujú prichádzajúcu silu na väčšiu plochu. Na presné vysvetlenie mechanizmov, prostredníctvom ktorých sa táto ochrana uskutočňuje, by bolo potrebné viac experimentov. Porasty tváre človeka sa tiež môžu veľmi líšiť v tuhosti, hrúbke, krútení a hustote; a rôzne brady sa môžu odlišovať, pokiaľ ide o ich účinnosť pri zabránení škodám spôsobeným nárazmi.
V modernom svete už nemá brada taký praktický význam ako kedysi, keď boli pästné súboje pomaly na dennom poriadku. Evolučne tak podobné ochlpenie tváre nemalo (našťastie) zmysel u žien, ktoré sa jednoducho podobne primitívne nebili.
Mohlo by vás zaujať:
Čo sa dá nájsť v mužnej okrase bradatých chlapov?
Ako byť štýlovým bradáčom? Dodržte 4 pravidlá