Spočiatku tu bolo iba drevené opevnenie, ale potýčky s Rusmi viedli k stavbe murovanej hraničnej pevnosti s obrannými múrmi, nádvorím a vyhliadkovou vežou. K obrane prispeli aj priekopy či prirodzený terén. V roku 1346 ho Dáni predali nemeckým Livonským rytierom. Neskôr bol sídlom veľmajstra tohto rádu. V roku 1492 bola oproti hradu na druhom brehu rieky postavená ruská pevnosť Ivangorovo. Odpoveďou Hermana bolo zvýšene dominantnej štvorcovej veže Vysoký Herman tak, aby dovideli do susednej pevnosti. V rozmedzí rokov 1558 až 1581 patril Rusku, neskôr do roku 1704 patril Švédsku, aby sa opakovane dostal do ruských rúk. Počas 2. svetovej vojny bol hrad ťažko poškodený. Našťastie prešiel postupnou rekonštrukciou. Dnes je priamo na hranici medzi Estónskom a Ruskom.
https://www.instagram.com/p/B6LsMAGlKON/
Info pre turistov: Návštevníci tu majú pocit skutočnej histórie, ktorú viac precítia s vyškoleným sprievodcom. Hrad je otvorený každý deň od 10:00 – 18:00 (predaj lístkov od 10:00 do 17:00). Výnimkou sú len sviatočné dni 23.12 – 26.12 a potom 31.12. – 1.1. ,ale to je snáď pochopiteľné. Dnes je najzachovalejšou obrannou štruktúrou krajiny. Rozloha hradu je 3,2 hektáru a najvyšším bodom je 51 metrov vysoká veža. Na hornom nádvorí sú pre návštevníkov prístupné ukážky remeselných dielní.
Mesto Narva ponúka okrem spomínaného hradu niekoľko ďalších zaujímavostí. Večerná promenáda pri rieke je už len oddychovka, predtým však môžete stihnúť navštíviť kláštor Pühtitsa Stavropegial, Alexandrovu katedrálu či katedrálu Vzkriesenia Pána, mestskú radnicu, alebo pevnosť a múzeum v blízkom Ivangorode.
K téme:
Hrady a zámky Európy: Neamt
Hrady a zámky Európy: Heeswijk
Hrady a zámky Európy: Blarney