V minulom čísle sme v sexuálnej mágii spomínali zhýralé božstvá, sexuchtivých démonov a nadprirodzené entity, ktoré odštartovali umenie zakázaných kúziel. Bohovia a temné bytosti mali, samozrejme, ľudských nasledovníkov.
Chrámy a kláštory, v ktorých hlavnou modlitbou bola súlož a orgie. Sexuálna mágia má svoju históriu – od Starého zákona cez antiku, čarodejnícke sabaty, indickú tantru až po súčasných majstrov.
Kulty prvých bohov:
Už v praveku vznikali kulty plodnosti a s nimi prvé rituály. Najstarší oficiálny kult vznikol v starovekom Egypte. Bohyňa Isis, prototyp ideálnej ženy, bola manželkou boha podsvetia a posmrtného života Osirisa. Podľa legendy ho zabil brat Seth, no Isis ho oživila. A práve táto schopnosť bola dôležitým aspektom kultu.
Kňažky verné Isis praktikovali sexuálne techniky podobné tantre, kládli dôraz najmä na erotické dýchacie cvičenia. Tie mali zaručiť nesmrteľnosť. Kult bohyne Isis pretrval až do rímskeho obdobia a jej chrámy vznikali aj mimo Egypta. Súčasná americká sexuologička a odborníčka na tantrizmus Jaiya tvrdí, že tento kult zasiahol aj biblický Nový zákon. Podľa nej bola Mária Magdaléna členkou kultu Isis a údajne učila Ježiša sexuálnej mágii. Nuž, to je trochu silná káva.
Fakt však je, že sexuálna mágia zasahovala už do Starého zákona. Spis Zohar je staroveký mystický komentár k Tóre, piatim knihám Mojžišovým. Ich výkladu sa venuje židovská vetva kabalistov. Zohar spomína tajomné spirituálne spojenie medzi dvoma partnermi. V inom kabalistickom texte Igeret ha-Kodesh môžeme čítať: „Keď muž kopuluje so ženou a jeho myšlienka sa zjednotí s vyšším princípom, tá myšlienka pritiahne nadprirodzené svetlo a silu do jeho semena.“ A to sú ešte len staroveké počiatky…
Zvrhlá antika:
Ďalší kult už robil vrásky na čele aj panovníkom. Z antických Téb pochádza záznam rozhorčeného Penthea, syna kráľa Kadma: „Donieslo sa mi, že naše ženy opustili rodinný kozub pre akési bakchanálie. Utekajú za dobrodružstvom, tancom si uctievajú nového boha – Dionýza. Každá si bokom nájde miestečko, kde sa utiahne a ponúkne sa mužom.“
Slávnosť, ktorú Pentheus opisuje, sa volala Veľké dionýzie a konala sa v marci, aby oslávila a požehnala prebúdzajúcu sa prírodu. V mene boha Dionýza sa zoskupovali stúpenci bez ohľadu na spoločenské konvencie – teda vrátane žien a otrokov. Oslavným orgiám sa oddávali v nádeji, že tak nájdu po smrti šťastie. Rimania dali Dionýzovi meno Bakchus. Jedno zo slov, ktoré skandovali pri vyvolávaní Bakcha, bolo saboe, no poznáme ho v inej verzii – sabat.
Strigy a démoni:
Čierne omše stredovekých čarodejníc boli významným míľnikom sexuálnej mágie – vznikol sexuálny satanizmus. Učenci a mnísi prekladali arabské rukopisy, no mnoho spisov cirkev spálila. Niektoré, plné zaklínadiel, sa zachránili v rukách čarodejníckych kultov.
Z tajomných grimoárov čerpali čarodejnice a slávili čierne omše. Úmyselne sa dopúšťali svätokrádeží, podávali čiernu hostiu a pili zo Satanovho kalicha rozkoše. Rituály sa konali na tele nahej ženy, ktorá ležala na oltári. Na orgiách sa však nezúčastňovali len živí, čarodejnice si prizvali pomoc z onoho sveta. V spise Compendium Maleficarum zo sedemnásteho storočia píše pobúrený Francesco Maria Guazzo: „Najnečistejším spôsobom súložili so svojimi démonickými milencami.“
Podobne opisuje sabat aj Walter Stevens, autor knihy Demon Lovers: „Sabat bol dôkazom existencie reálneho ľudského spojenia medzi čarodejnicami a démonmi.“ Z roku 1523 sa zachoval rozhovor medzi čarodejnicou a inkvizítorom Gianfrancescom Picom della Mirandolom. Uvádza sa v ňom, prečo čarodejnice obľubujú démonov: „Po prvé, tieto rebelantské bytosti si vedia nasadiť tú najpríťažlivejšiu tvár. Po druhé, svojimi mužnými údmi vedia zaplniť tie najtajnejšie časti tiel čarodejníc.“ Sexuálnu neznalosť stredoveku umocňuje ešte Mirandolov dodatok: „Démoni vedia pravdepodobne stimulovať niečo hlboko v čarodejniciach spôsobom, akým to nedokáže žiaden muž.“ Čierne omše plné svätokrádeží a sexuálnych rituálov dodnes slúžia rôzne satanistické sekty.
Pikantný orient:
India dala svetu známu tantru. Praktikovala sa v kláštoroch a bola považovaná za svätú zručnosť. Najjednoduchšie možno tantru vysvetliť ako cvičenie ovládania sexuálnej energie a zlepšovania sexuálnej výdrže.
V hinduizme sa spája aj s jogou a jej zmysel siaha oveľa vyššie – k bohom. Žena môže pomocou tantrizmu skrz bohyňu Šakti dosiahnuť až k jej manželovi, stvoriteľovi a ničiteľovi menom Šiva. Slovo maithuna v sanskrte znamená mystické sexuálne spojenie a v tantre je to cesta k dosiahnutiu kundalini – hadej sily.
V hinduizme nájdeme aj sexuálny rituál ako akt znovuzrodenia. Navyše, v Indii to nie je žiadne tabu, práve naopak. Kámasútra hlása, že každá žena by mala poznať kúzla súvisiace so sexom, polohy, zaklínadlá, amulety a afrodiziaká…
Viac sa dočítate v novembrovom čísle mesačníka Brejk.