Záhadné zmiznutie kolonistov z Roanoke robí historikom vrásky na čelách už stáročia. Ľudia sa vyparili a existuje len málo náznakov o tom, čo sa s nimi vlastne stalo.
Čo sa týka objavovania nových kútov Zeme a ich drancovania, nemalo Španielsko v 16. storočí konkurenciu. Potom, ako Kolumbus objavil Ameriku, Španielsko čoraz viac podporovalo svojich občanov, aby sa vydávali do zámoria v mene pátrania po nových územiach a surovinách. Conquistadori si podmaňovali celé národy a vďaka pokladom Aztékov a Inkov Španieli ohromne zbohatli. Angličania nechceli byť pozadu a dúfali, že v Novom svete tiež nájdu ložiská zlata, striebra a medi. Nemalú rolu v ich záujmoch však hralo aj náboženstvo. Domorodcov chceli konvertovať na protestantov, aby čo najviac vyvážili silnejúcu prítomnosť katolicizmu zo strany Španielska. Po prvotnom prieskume založili v roku 1587 kolóniu na ostrove Roanoke v dnešnej Severnej Karolíne. Išlo o vôbec prvú anglickú osadu v Novom svete a za jej guvernéra ustanovili vedúceho expedície Johna Whita. Viedol 118 kolonistov, prevažne Londýnčanov, ktorí cestovali cez Atlantik v snahe šíriť svoju puritánsku vieru.
ONESKORENÁ POMOC
Keď v júli 1587 pristáli pri ostrove Roanoke, naskytol sa im pohľad na poškodené domy Angličanov, ktorí tu už o dva roky skôr chceli vybudovať kolóniu, no neuspeli. White však veril, že jeho pokus sa neskončí katastrofou, a nariadil domy opraviť, aby mali jeho ľudia čo najskôr strechy nad hlavami. On sám sa v auguste vrátil do Anglicka, odkiaľ mal priviesť ďalšie zásoby. Do hry však vstúpila španielska Armada. Lode, ktoré White zohnal, boli slabo vyzbrojené a kráľovská rada Whitovi nedovolila vyplávať. Nechcela dopustiť, aby zásoby padli do rúk Španielom, a vedúci expedície tak musel čakať. Odchod, ktorý mal nastať v marci 1588, sa oneskoril o celé dva roky a na Roanoke sa White opäť ocitol až v auguste, takmer tri roky po tom, ako opustil svojich zverencov. V osade nenašiel jedinú dušu, živú, ani mŕtvu. Domy, ktoré kolonisti opravili, zmizli, materiál na ich stavbu bol preč a len dve stopy poukazovali na to, čo sa vlastne s kolonistami mohlo stať. Do kmeňa stromu našiel White vyryté písmená CRO a v drevenom stĺpe, ktorý bol súčasťou zborenej palisády, zasa celé slovo CROATOAN. Išlo o meno ostrova, ktorý ležal približne 70 kilometrov južne od Roanoke. White sa sem vydal, počasie mu ale znemožnilo pristáť pri brehu a loď sa musela vrátiť do Anglicka bez toho, aby White objasnil osud kolonistov.
ČO SA MOHLO STAŤ?
Hoci osadníci nemali s miestnymi domorodými kmeňmi dobré vzťahy, šanca, žeby Indiáni všetkých pozabíjali, bola nulová. Nenašli sa totiž žiadne ostatky, ktoré by dokazovali reči o násilnom konci kolónie Roanoke. Z rovnakého dôvodu bolo vylúčené, žeby kolonistov vyhubila nejaká choroba. Náznak o tom, čo sa stalo obyvateľom prvej anglickej kolónie v Novom svete, priniesol kapitán John Smith, ktorý sa na území dnešnej Virgínie stretol s náčelníkom Powhatanov. Ten Smithovi povedal, že kolonisti z Roanoke sa chceli usídliť na jeho území, no náčelník ich vraj dal pozabíjať, aby zabránil príchodu ďalších bielych tvárí. Nevedno však, či Indián Smithovi neklamal. Postupne sa vynárali aj ďalšie hypotézy o tom, čo sa vlastne kolonistom stalo. Jedna z nich hovorila, že splynuli s domorodcami. Postupne prišli o všetky materiálne statky, ktoré si priviezli z Európy, a časom sa prispôsobili aj jazykovo a spoločensky. Počas obdobia kolonializmu sa totiž mnohokrát stalo, že ľudia z „civilizácie“, ktorí strávili u Indiánov dlhší čas, sa odmietali vrátiť. A bolo jedno, či u kmeňa prebývali dobrovoľne alebo ako zajatci, jednoducho sa im viac páčilo u domorodcov. Je tiež možné, že keď sa osadníkom začali stenčovať zásoby, pokúsili sa odplávať späť do Anglicka. Mali k dispozícii menšiu loď, ktorú im White v roku 1587 zanechal a ktorá sa už v roku 1590 pri ostrove taktiež nenachádzala. Plavidlo síce nemohlo poňať všetkých kolonistov a veľkosť posádky limitovalo aj množstvo zásob, ktoré by so sebou musela viezť pri ceste cez Atlantik. Kolonisti však mohli postaviť ešte jedno plavidlo, dreva mali dostatok, a pokúsiť sa o prekonanie oceánu aj na jeho palube. To by vysvetľovalo, prečo po nich White na ostrove nenašiel ani stopy. Isté je, že pre žiadnu z hypotéz, ktoré chcú objasniť osud kolónie Roanoke, nepodporuje dostatok dôkazov. O tom, čo sa stalo s viac než stovkou osadníkov, sa tak dodnes vedú len debaty a záhadu sa nedarí objasniť.
Autor: Filip Hloža
Foto: Wikipedia