Rady aj triky, ako hravo zvládnuť aj tie najťažšie situácie v spoločnosti.
Spoločenské udalosti bývajú plné nástrah, preto nestačí pripraviť iba svoj zovňajšok, ale aj svoje správanie. Aké sú najčastejšie prešľapy ? Vďaka tomuto prehľadu sa im vyhnete + 3 tipy ako zahviezdiť!
ČO NA SEBA?
Hneď na úvod si dobre pozrite, kde sa bude daná akcia nachádzať a či je uvedený dress code. Ten vám totiž najlepšie napovie, ako veľmi formálny večer vás čaká. Poďme ale pekne po poriadku. Ruku na srdce, väčšina spoločenských udalostí sa odohráva v kulturákoch alebo iných podobných priestoroch, kde ak nie je stanovený dress code, teda štýl oblečenia, postačí, ak prídete v tmavom obleku s kravatou alebo motýlikom. Vyššie spoločenské plesy bývajú obvykle v štýle Black tie, teda v smokingu. Pánskemu šatníku ale naďalej kraľuje frak, a tak plesy či bály v štýle White tie patria medzi tie najprestížnejšie. Veľkým prehreškom je prísť na ples v šuštiakovej, páperovej či športovej bunde. Pokazíte tým celý dojem.
ZLADIŤ SA?
Mnohé páry sú presvedčené, že na ples sa musia partner s partnerkou farebne zladiť. Ženy často chodia nakupovať kravatu so svojou róbou v rukách a hľadajú kravatu presne takej istej farby, ale zbytočne.
V žiadnom prípade nelaďte kravatu či motýlik a už vôbec nie košeľu k dámskym šatám. Ak neviete, akú kravatu, vyberte si tmavšiu, pastelovú tmavú, určite však nie lesklé žiarivé farby. Košeľa by vždy mala byť biela. Muž sa môže ladiť k partnerke nanajvýš vreckovkou v saku, manžetovým gombíkom alebo brošňou na klope saka. Pozor aj na nepríjemné prežitky – takzvané sety, teda rovnaké kravaty/motýliky s vreckovkou.
AKO (NE)JESŤ
Na spoločenskej udalosti netreba hladovať, ale ani sa prejedať tak, že nebudete vládať tancovať. Radšej si choďte nabrať viackrát a menej, ako si naložiť tanier raz a tak, že vám z neho bude jedlo vypadávať. Treba si dávať pozor aj na to, čo budete jesť. Vyberajte si jedlá, ktoré sa dajú jesť s čo najmenším rizikom zašpinenia sa. A hlavne určite si žiadne jedlo nebaľte domov.
1. TIP
Keď má dáma prázdny pohár, partner alebo iný džentlmen, ktorý sedí pri stole, jej naleje. Keď už muž nalieva, mal by skontrolovať, či netreba naliať aj niekomu ďalšiemu, aj ostatným pánom. Do jedného pohára sa nalieva iba nápoj rovnakého druhu a nikdy nie doplna. Biele víno sa nalieva iba do polovice pohára, červeného vína sa nalieva ešte menej a voda by mala siahať nanajvýš do troch štvrtín pohára. Je to preto, aby sa znížilo riziko obliatia sa a aby sa dal nápoj pohodlne piť. Radšej si nechajte doliať častejšie. A nezabudnite, že poháre sa držia za stopku!
2. TIP
A čo ak sa vám počas večera prihodí nejaké faux pas? Stáva sa, snažte sa to ale vyriešiť pokiaľ možno čo najviac diskrétne a v ústraní. Určite nikoho neupozorňujte nahlas, ani ho neznevažujte pred ostatnými.
3. TIP
Prvý tanec venujeme svojej partnerke a ďalšie dámy požiadame aj so súhlasom ich sprievodu.
DOBRÁ POVESŤ
Alkohol k spoločenskej udalosti patrí, ale nemali by ste to s pitím prehnať. Treba si strážiť kontrolku, aby ste neurobili hanbu sebe, partnerovi či ostatným hosťom. Bez ohľadu na to, či idete na honosnú prominentnú udalosť alebo na obyčajnú plesovú zábavu, treba sa za každých okolností správať tak, aby ste sa na druhý deň nemuseli za seba hanbiť. Takže tak ako na ples prichádzate, tak z neho aj odchádzajte. Pretože dobrá povesť je oveľa lepšia ako dobrá zábava. Ideálne je, ak tieto dve veci budete vedieť skĺbiť.
JAKUB ABRAHÁM- Kouč etikety a kráľovský komentátor prednáša etiketu študentom medzinárodných vzťahov a diplomacie, ale aj klientom v rámci svojich kurzov. Známy je aj ako royalista, ktorý v médiách komentuje udalosti najmä britskej kráľovskej rodiny.
www.jakubabraham.sk
autor: Jakub Abrahám
foto :Marta Földešová, Shutterstock, Wilvorst