Ak ste niekedy na internete hľadali odporúčania týkajúce sa toho, aké množstvo vody je počas dňa ideálne vypiť, zrejme ste narazili na rôzne odpovede.
Jedno konkrétne číslo platné pre všetkých vlastne ani nie je možné uviesť. Väčšina odporúčaní pracuje s hodnotami 2 – 5 litrov, pričom množstvo prijatých tekutín sa odvíja hlavne od telesnej hmotnosti človeka, jeho fyzickej aktivity, vonkajšej teploty či stravovacích návykov. Ak chcete poznať čo najjednoduchšiu radu, tak tá by mohla znieť: orientujte sa na základe farby vášho moču – ak je príliš tmavý, zvýšte príjem tekutín a ak je zas príliš svetlý až priehľadný, môžete naopak trochu ubrať.
Pokiaľ nie ste dostatočne hydratovaný, dochádza k poklesu vašich kognitívnych aj fyzických schopností. Pre správne fungovanie organizmu je adekvátny príjem tekutín rovnako dôležitý ako spánok či strava. Takisto má vplyv na športový výkon a kvalitu vášho tréningu. Ak ste dlhodobo dehydrovaný, nedokážete tvoriť svalovú hmotu. Dobrým tipom na zlepšenie pitného režimu je vypiť pohár vody (aspoň 2 dcl) ihneď po prebudení. Po noci totiž telo potrebuje dodať tekutiny, a to ideálne čo najskôr. Ešte večer predtým si pohár nachystajte vedľa postele.
AKTÍVNEJŠÍ POTREBUJÚ VIAC
Ak sa chcete odraziť od nejakého čísla, tak vychádzajte z hodnoty 2,5 litra prijatých tekutín za deň. To je základná, v podstate minimálna hodnota pre prípad, ak v daný deň nevykonávate žiadnu náročnú fyzickú aktivitu a nevstupujú do toho ani žiadne iné okolnosti, ktoré majú za následok zvýšené potenie. Túto základnú hodnotu preto ešte potrebujete ďalej prispôsobiť na svoju osobu a konkrétny deň. Ak napríklad v ten deň športujete, potrebujete vypiť ešte o niečo viac vody. Tu sa uvádza, že by malo ísť o „2 ml tekutiny na každý kilogram vašej hmotnosti za každých 15 minút tréningu“. Ak teda vážite 80 kg a váš tréning trval hodinu, bude to predstavovať 0,64 litra (2 ml x 80 x 4 = 640 ml). Podobný výpočet môžete uplatniť aj v prípade fyzicky namáhavej práce.
DOPOLUDNIA VIAC, VEČER MENEJ
Najlepšie bude, ak väčšinu tekutín prijmete počas prvých desiatich hodín vášho dňa. Obličky sú totiž prispôsobené cirkadiánnemu cyklu (striedanie dňa a noci), a tak počas prvých približne desiatich hodín dňa pracujú o niečo rýchlejšie ako vo večerných hodinách. Skúste si preto svoj pitný režim nastaviť tak, že po uplynutí prvých desiatich hodín dňa vám zostane vypiť už len posledných 1,5 – 3 dcl z dennej potreby vody. Toto množstvo pritom nevypite naraz, ale rozdeľte si ho na niekoľko menších dúškov. Pokiaľ si zvyknete na to, že väčšinu vody vypijete v ranných a poobedných hodinách, pomôžete vám to aj v prípade, ak musíte počas noci vstávať z postele kvôli močeniu. Takáto zmena zníži či dokonca aj úplne vynuluje počet vašich nočných návštev toalety. Príjem tekutín, to nie je len voda a rôzne nápoje, ale patria sem aj tekutiny prijaté v polievkach, ovocí či zelenine.
POZOR AJ NA TO, Z ČOHO PIJETE
Ďalším benefitom pre vaše zdravie bude, ak prestanete piť z plastových fliaš a pohárov. A dodržujte to predovšetkým v prípade horúcich nápojov, ako sú káva a čaj, keďže z plastových nádob sa postupne do nápojov uvoľňujú mikroplasty. Plast preto vymeňte za sklo, prípadne kov. Hoci voda z vodovodu má na Slovensku v porovnaní s inými krajinami vo všeobecnosti dobrú kvalitu, ak sa vám jej chuť zdá byť zvláštna alebo máte o nej nejaké iné pochybnosti, môžete si vodu ešte pre istotu prefiltrovať cez špeciálne filtračné zariadenia, ktoré sa zakladajú na vodovodný kohútik, prípadne si kúpiť filtračné kanvice. Ak sa takejto investícii a potom aj pravidelnému kupovaniu náhradných filtrov chcete radšej vyhnúť, nechajte vodu aspoň na niekoľko hodín odstáť vo väčšej nádobe, z ktorej ju potom pred pitím prelejete do svojho pohára alebo fľašky. Prelejte pritom len vrchné dve tretiny vody, keďže v jej spodnej časti sa usadia nečistoty.
Autor: Ján Karašinský
Foto: Shutterstock