Takmer každý si občas povie, že by sa mal zdravšie stravovať, začať sa o seba viac starať a celkovo zlepšiť svoju životosprávu. Tí, ktorí sa k tomu napokon aj odhodlajú, potom často nemyslia na to najdôležitejšie, ale pod vplyvom rôznych informácií, ktoré kdesi započuli, riešia skôr to, či nepriberú z ovocia, či nemajú pre obsah cholesterolu prestať jesť vajcia alebo či môžu niekedy zjesť obyčajné cestoviny namiesto celozrnných. Týmto všetkým by sa pritom mali zaoberať až po tom, ako urobia iné dôležitejšie zmeny vo svojom stravovaní. Práve vďaka nim budú ich výsledky viditeľnejšie a prvotné nadšenie a elán vydržia oveľa dlhší čas.
Jedným zo základných krokov, pre mnohých určite bolestným, je vyradenie alebo aspoň obmedzenie nasledujúcich potravín zo zaužívaného jedálnička. Môžeme ich totiž označiť ako najhoršie a najškodlivejšie z toho, čo bežný človek zvykne jedávať.
SPRACOVANÉ MÄSOVÉ VÝROBKY
Rôzne údeniny, klobásy, párky, salámy, šunky, lahôdky či mäsové konzervy obsahujú dusitany a dusičnany, ktoré sú karcinogénnymi, teda rakovinotvornými látkami. Do týchto výrobkov sa pridávajú ako konzervanty, aby zabránili niečomu ešte horšiemu – rastu baktérie, ktorá spôsobuje otravu takzvaným klobásovým jedom (botox). Hoci množstvo dusitanov a dusičnanov v jednotlivých výrobkoch podlieha regulácii, pri pravidelnej a dlhodobej konzumácii môžeme jednoznačne hovoriť o ich negatívnom vplyve na organizmus. Svetová zdravotnícka organizácia WHO aj preto odporúča minimalizovať konzumáciu spracovaných mäsových výrobkov. Dôležité je tiež to, že sú to kalorické jedlá s minimom výživných a zdraviu prospešných látok.
VYPRÁŽANÉ JEDLÁ
Vyprážanie je jedným z najhorších spôsobov tepelnej úpravy jedla, ak nie vôbec tým najhorším. V slovenskej kuchyni je však pomerne obľúbené, pretože je rýchle, pohodlné a lacné. Neraz sa takýmto spôsobom upravujú aj potraviny, ktoré sú inak zdravé a takto sa vlastne znehodnotia (napríklad losos, kuracie mäso, karfiol a rôzna iná zelenina). Často sa pri tom navyše používa prepálený olej, na ktorom sa vyprážalo už mnohokrát predtým. Vyprážané jedlo, rovnako ako v prípade priemyselne spracovaných mäsových výrobkov, v sebe skrýva karcinogénne látky, ktoré vznikajú pri jeho vystavení vysokej teplote a spečení. Zo svojej podstaty je ťažké na trávenie a kaloricky bohaté. Ideálne by bolo, keby ste vyprážané jedli naozaj len sviatočne – teda na Vianoce, Nový rok či Veľkú noc.
SLADKÉ A SLANÉ POCHUTINY
Cukor sa často prirovnáva k drogám či k cigaretám, keďže jeho konzumáciou si človek buduje závislosť a časom chce čoraz väčšie a pravidelnejšie dávky. Práve sladkosťami rodičia utešujú deti, keď si s nimi nevedia rady a doprajú si ich aj mnohí dospelí, ak sú v strese a nervózni. Keď sa pozriete na ich zloženie, tak zistíte, že rôzne cukríky, bonboniéry, tyčinky, sušienky, zákusky či perníky obsahujú v prvom rade obrovské množstvo jednoduchých cukrov, ktoré dopĺňa lacný a nezdravý tuk (neraz aj viac ako 30 g tuku na 100 g výrobku). Výhrou rozhodne nie sú ani slané snacky ako čipsy, krekry, chrumky alebo praclíky. Zo svojej podstaty majú síce menej cukru, ale ich zloženie je takisto nezdravé a z výživového pohľadu sú prakticky prázdne. Vysoké množstvá akrylamidu, ktorý je považovaný za karcinogén, sa napríklad nachádzajú v čipsoch. Pri sladkých aj slaných pochutinách je rizikom, že väčšina ľudí neskončí po pár kúskoch, ktoré si dá „pre chuť“, ale zastaví sa až po zjedení celého balíčka.
NÁPOJE S KALÓRIAMI
Väčšina ľudí si ani neuvedomuje, že rôzne džúsy, limonády, kola, energetické nápoje či ochutené minerálne vody obsahujú množstvo cukru a kalórií. Môžeme ich považovať za „skryté“, keďže človek pri pití nemá pocit, že by do seba vlastne nejaké kalórie dostával – v porovnaní s tým, keď konzumuje bežné jedlo. Jeden liter najpopulárnejšieho kolového nápoja obsahuje až 450 kcal a 112 gramov cukru. To je ako 22 čajových lyžičiek. Ochutené minerálne vody majú obsah cukru niekde na úrovni 30 – 50 gramov na liter, a preto ich rozhodne nemôžeme považovať za zdravé nápoje a spájať si ich s dopĺňaním minerálnych látok.
Autor: Ján Karašinský
Foto: Shutterstock