Samozrejme, vek je jeden zo zásadných faktorov. Erektilnou dysfunkciou trpia štatisticky štyri percentá mužov po päťdesiatke, medzi šesťdesiatnikmi je to sedemnásť percent a o poriadnej erekcii môže snívať až polovica pánov po sedemdesiatpäťke. Viac nás však vystrašilo to, že s poruchou erekcie sa čoraz stretávajú muži v mladom veku. Môže to mať rozličné príčiny – prepracovanosť, stres či iné ochorenie. „Často je problém s erekciou akýmsi ukazovateľom, ktorý upozorní na iný, vážny zdravotný problém,“ načína tému MUDr. Jána Breza z Interkliniku – Kliniky zdravia a krásy. Preto v žiadnom prípade neodporúčame zatĺkať a opíjať sa výhovorkami, že sa to stáva každému. Treba sa k problému postaviť chlapsky – a riešiť ho. Teraz tie dobré správy. Erektilná dysfunkcia sa takmer vždy dá efektívne liečiť. A ani to nebolí.
POMOC V INTERKLINIKU
Diskrétnosť
Ak má muž takýto problém a rieši ho podpornými tabletkami alebo napríklad vákuovou pumpou, nikto sa o tom nemusí okrem partnerky dozvedieť. Návštevu lekára väčšina odkladá, pritom však zbytočne odďaľujú riešenie. „V našej ambulancii kladieme obrovský dôraz na diskrétnosť u všetkých pacientov. Za zatvorenými dverami ambulancie z muža opadne stres, pretože sa konečne môže so svojím problémom zdôveriť odborníkovi,“ vysvetľuje doktor Breza a dodáva: „Ak idete do Interkliniku, nikto nevie, či idete k zubárovi, na fyzioterapiu alebo napríklad len na preventívne urologické vyšetrenie.“
Prehliadka
Úvodná anamnéza zahŕňa otázky o zdravotnom stave, prekonaných operáciách či o prípadných alergiách. Nasleduje diskrétne a bezbolestné sonografické vyšetrenie a vyšetrenie moču. Niekedy je vhodné doplniť aj odber krvi. „Súčasťou preventívneho vyšetrenia na karcinóm prostaty je aj ,obávané‘ vyšetrenie cez konečník, ktoré sa však nerobí častejšie ako raz za rok od určitého veku muža,“ objasňuje Ján Breza z Interkliniku.
Foto: pixabay.com