Niektoré páry hodnotia ostatné koronové obdobie za pozitívne, kedy sa ich vzťah počas lockdownu alebo núteného home officu utužil a stmelil. Iné neprekonali vzájomné napätie a ponorkovú chorobu, u tých sa k slovu dostali aj rozvodoví právnici.
Počas covidovej pandémie ale značný počet žien hlásil zmeny menštruácie (bolesti, silné krvácanie, vynechanie). Na problém sa zamerali írski vedci z Trinity College Dublin, ktorí od apríla 2020 do apríla 2021 sledovali vzorku 1335 žien v priemernom veku 34 rokov. Skúmali zmeny reprodukčného zdravia a libida (chuť na sex) žien po roku pandémie. Výsledky ich výskumu uverejnil aj web irishmirror.ie.
Záverečné zistenie nedopadlo veľmi dobre. Účastníčky uviedli, že 54 % malo znížené libido, 56 % malo zhoršené menštruačné cykly, a celkovo 64 % žien hlásilo zhoršenie predmenštruačných symptómov. V ostatných prípadoch ostalo všetko bez zmeny, a iba malé percento žien zažilo posilnenie libida.
Hlavnými vinníkmi uvedených ženských problémov boli psychologický stres, úzkosť a zlý spánok. Čím viac stresu žena zažíva, tým horšie sa cíti po psychickej aj fyzickej stránke. Autorka štúdie Dr. Michelle Maherová uviedla „Ženy, ktoré trpia akýmikoľvek poruchami reprodukcie – ako je nepravidelná, vynechaná menštruácia, bolestivá alebo silná menštruácia, PMS alebo znížená sexuálna túžba – ako aj poruchy duševného zdravia, vrátane príznakov nízkej nálady, úzkosti, stresu a zlého spánku, by mali požiadať svojho lekára o radu.“
Mohlo by vás zaujať:
Superjedlá do spálne: Vyskúšajte sexuálnu diétu
Vedeli ste? Päť vecí, ktoré môžu zabiť sexuálnu túžbu
Päť znamení, že sa s vami v posteli nudí