Posielame sondy na Mars, máme autá, ktoré jazdia samy, môžeme sa rozprávať v reálnom čase s niekým, kto je na druhej strane zemegule, vieme, ako vznikol vesmír, no jedna vec ostáva nedosiahnuteľná – stále nerozumieme ženám. Niežeby sa vedci o to nepokúšali, no po mnohých zlyhaných pokusoch radšej vyhlásili, že ženský mozog je takmer úplne rovnaký ako mužský a že jednoduchšie ako ho skúmať bude hľadať Higgsov bozón alebo dvadsať rokov sedieť v observatóriu a čakať na gravitačné vlny.
Pritom ženský mozog nie je až taký komplikovaný a nepreskúmateľný, je len veľmi odlišný od toho mužského. Vedci z Výskumného ústavu parapsychologického pri Univerzite Andrey Verešovej pri skúmaní ektoplazmy náhodou vytvorili detailný opis ženského mozgu, ktorý nám pomôže ženy lepšie pochopiť alebo aspoň pochopiť príčinu toho, prečo sa pochopiť nedajú. Tu sú teda jeho najdôležitejšie časti:
Veľký emočný lalok
Zaberá takmer polovicu hmotnosti ženského mozgu. Je priamo napojený na endokrinný systém, ktorý doň pumpuje väčšinu hormónov. Je zodpovedný za náladu a správanie ženy a vzhľadom na jeho veľkosť (u muža je táto časť mozgu asi o deväťdesiattri percent menšia) a aktivitu spôsobuje, že žena vie plynulo meniť náladu z „milujem ťa, si na mňa taký dobrý“ po „mohol by si prestať dýchať? Navždy?“. Zaujímavosťou je, že na veľký emočný lalok pôsobí vo veľkej miere menštruačný cyklus. Časť menštruačnej krvi sa nedostane z tela von, ale, naopak, zásobuje veľký emočný lalok, ktorý sa prekrví a zväčší, a žena je ešte náladovejšia. Veľký emočný lalok je umiestnený hneď vedľa centra logického myslenia a v priebehu evolúcie ho takmer celkom pohltil. Preto bežná hádka so ženou vyzerá asi takto:
• – Bol si po malého v škôlke?
• – Nie.
• – A prečo?
• – Lebo si mi to nepovedala.
• – Povedala som ti to.
• – Nepovedala.
• – A to ti musím všetko hovoriť?
• – Tak všetko nie, iba keď niečo odo mňa chceš.
• – Takže je to teda moja chyba?
• – To som tým nechcel povedať.
• – A čo si tým chcel povedať? Že furt niečo od teba chcem?
• – Nie, ja len…
• – Ty si myslíš, že ja toho mám akože málo? Že nič nerobím, len ti rozkazujem?
• – Čo?
• – Nehraj sa na hlupáka! Ja sa tu môžem aj zodrať a ty nie si schopný ani doviezť decko zo škôlky!
• – Ale veď ja by som ho doviezol, keby si mi to povedala.
• – Prosím ťa, už prestaň! O to predsa vôbec nejde, či som ti to povedala alebo nie.
• – A o čo ide?
• – Že si myslíš, že som úplne nemožná. A vieš čo? Asi máš pravdu!
• – A na to si zase ako prišla?
• – To je jedno… (Začína plakať.)
• – Aha… no dobre, a mám ísť teda po malého do škôlky, či čo?
• – Rob si, čo chceš, mne už je to jedno. (Zatvára sa v kuchyni.)
Vo veľkom emočnom laloku sa teda, ako vidíme, ukrýva aj komunikačné centrum. Vzhľadom na jeho objem ženy rozprávajú priemerne trikrát viac ako chlapi. Podstatnú časť zaberá ešte žľaza emocionálneho vydierania a takzvaná zóna telekomunikácie, nachádzajúca sa hneď za pravým uchom. Častým telefonovaním sa ženám vytvorila v uchu dokonca ochranná antiradiačná membrána. To znamená, že kým mužom sa už po troch minútach telefonovania začína prehrievať mozog, ženy môžu telefonovať prakticky neobmedzený čas. Samozrejme, len s inými ženami – s mamou, so sestrou, s kamoškou a tak ďalej.
Ak sa vám často zdá, že ženy sú utárané, vaše zdanie je správne. Vedci z Univerzity v Marylande prišli na to, že ženský mozog obsahuje oveľa väčšie množstvo istého proteínu, ktorý núti cicavce vydávať zvuky. A nie je to len tak o trochu viac – priemerný muž dostane zo seba za deň sedemtisíc slov, kým priemerná žena až dvadsaťtisíc. To nie je len trojnásobné množstvo ako muž, ale dvadsaťtisíc slov je asi toľko, ako by vám nahlas čítala celé toto vydanie Breaku.
Tovaroznalecký cortex
Nachádza sa v prednej časti lebky hneď za čelovou kosťou a je prepojený priamo na zrakové ústrojenstvo. Vďaka nemu vie žena finančne vyhodnotiť takmer úplne všetko okolo seba a prepočítať na aktuálnu peňažnú menu s presnosťou na dve desatinné miesta. Nie všetky ženy ho majú rovnako vyvinutý, najväčší objem mozgu tvorí u takzvaných zlatokopiek. Tie vedia prepočítať na peniaze nielen hmotné predmety, ale aj živé osoby, najmä mužov. Má niekoľko dôležitých podsekcií, napríklad výpredajovú synapsu. Tá zasahuje aj do emočného laloku, preto nakupovanie vo výpredajoch značne ovplyvňuje náladu ženy.
Ďalej tu sídli aj centrum rozoznávania kozmetických prípravkov. Známy fakt je, že muži toto centrum vôbec nemajú, preto keď si idú kupovať napríklad šampón, kúpia prvú vec, na ktorej je slovo šampón (ak majú vyvinutejší tovaroznalecký cortex, kúpia ten, ktorý je v akcii). Prípadne si hlavu umyjú sprchovacím gélom, lebo pri sedení na záchode si na obale prečítali, že aj tak majú tieto dve veci úplne rovnaké zloženie. A tým sa to pre nich končí. Žena sa pri šampóne rozhoduje podľa vône, značky, referencií od kaderníčky, ročného obdobia, druhu, farby a kvality vlasov, fázy mesiaca a znamenia zverokruhu. A to je len šampón. Ani sa nepokúšajte zistiť, na čo je napríklad micelárna voda, bambucké maslo a lanolínový krém, iba čo vás rozbolí hlava. Keď sme pri bolení hlavy, tovaroznalecký cortex zasahuje aj do amygdaly, ktorá má na starosti pohlavný pud. Preto u žien funguje princíp sexuálnej odmeny – ženy si síce rady zasexujú, ale ešte radšej sú, keď za to dostanú niečo, čo chcú. Muži, naopak, tento koncept vôbec nepoznajú, pretože sex je to, čo chcú.
Neurón priestorovej orientácie
Čoho majú ženy v mozgu viac, to sme si už napísali, teraz si môžeme napísať, v čom má ženská myseľ oproti mužskej deficity. Priestorová orientácia u žien sa dlho považovala len za mýtus, no nakoniec sa predsa len potvrdila, aj keď ju má na starosti iba jedna bunka. Aj tú objavili náhodou, keď vedci skúmali časť mozgu, ktorá má na starosti manažment usporiadania vecí v kabelke (takzvaný Plačkovej závit). Vzhľadom na zakrpatenosť tohto mozgového centra ženy nevedia cúvať, pozdĺžne parkovať a sú schopné stratiť sa v nákupnom centre.
Multitaskingová synapsia
Hovorí sa, že ženy vedia robiť viac vecí súčasne. Súvisí to s prepojením ľavej aj pravej mozgovej hemisféry alebo s bohviečím. V každom prípade, pravda je to iba čiastočne. Ženy vedi
a síce robiť pokojne naraz aj tri-štyri činnosti, no ani jednu poriadne. Krásne to vidieť napríklad pri šoférovaní, čo pekne ilustruje jeden klasický vtip: Ako viete, že žena na aute pred vami ide odbočovať? Zapnú sa jej ostrekovače a zadný stierač. Alebo pri hraní počítačových hier – posaďte priemernú ženu k strieľačke, ktorá sa zároveň ovláda klávesnicou a myšou, urobte si pukance a bavte sa. Potom si budete musieť kúpiť nový počítač, ale stálo to za to.
Chlapi multitasking nepoznajú – namiesto toho, aby flákali dve veci naraz, vyberú si iba jednu, a tú spravia úplne zle. Minimálne v očiach ženy, pretože pri prepájaní mozgových hemisfér sa trochu poškodila zóna, ktorá vyvoláva pocit šťastia a uspokojenia. To je dôvod, prečo žena takmer nikdy nie je spokojná, či už so svojím okolím, alebo so sebou. Veď aj ženské, ktoré práve dočítali tento článok, sa teraz určite cítia dotknuto a urazene. No vidíte – dôkaz namiesto sľubov!