Prináša so sebou mnohé nesporné benefity a je možné ho odporúčať v podstate každému zdravému človeku. Ukazuje sa však, že v niektorých situáciách je lepšie ľadovú sprchu vynechať a „dopriať“ si ju o niečo neskôr
„To spaľovanie tukov budete priam cítiť.“
„Zhadzovanie váhy sa stane hračkou“
„Pre motiváciu už nemusíte chodiť ďaleko“
„Chudnutie pre tých, ktorí nemienia hladovať.“
„Zabráňte ukladaniu tuku v organizme.“
„Pomáha odstrániť nadváhu. Prispieva k eliminácii toxínov a k čisteniu krvi.“
To sú len niektoré zo sloganov a popisov, ktorými sa firmy snažia predať svoje spaľovače tukov. Ľudia tak kvôli takýmto reklamám môžu nadobudnúť pocit, že sa tukových zásob zbavia pohodlne a bez námahy, že vytúžený výsledok uvidia už po pár dňoch a že vlastne ani nemusia cvičiť alebo akokoľvek zmeniť svoj doterajší nezdravý stereotyp. Ako to však v takýchto prípadoch býva zvykom, opak je pravdou. Neexistuje totiž žiadna zázračná tabletka, ktorá spaľuje tuky a dostane človeka do formy bez toho, aby sa o to sám pričinil
REALITA VERSUS REKLAMA
Reálne účinky spaľovačov tukov a prípravkov na chudnutie sú omnoho nižšie, ako to prezentujú reklamy. Ak teda vôbec nejaké účinky majú. V spaľovačoch tukov sa najčastejšie nachádzajú jedna alebo viaceré z nasledujúcich zložiek: L-karnitín, CLA, ALA, kapsaicín, kofeín, chróm, yohimbine, extrakt zo zeleného čaju alebo z iných rastlín. Pri väčšine z nich sa prezentujú ich termogénne účinky, keďže majú zvyšovať telesnú teplotu a zrýchliť metabolizmus, čím sa zvýši aj výdaj energie a kalórií. Napríklad chróm má zase potláčať hlad. Žiadne relevantné štúdie ale zatiaľ nepotvrdili, že by uvedené zložky mali podstatné účinky na spaľovanie tukov. A to boli v štúdiách často používané dávky, ktoré sú neporovnateľne vyššie ako množstvá obsiahnuté v bežných doplnkoch a navyše boli štúdie neraz vykonávané na výrazne obéznych ľuďoch, čo tiež skresľuje výsledky. Napríklad v prípade L-karnitínu výrobcovia uvádzajú, že má napomáhať pri transporte tukov do mitochondrií, kde sa následne menia na energiu. Chýba však väčší počet štúdií a tie, ktoré sa už uskutočnili, pracovali s veľmi vysokými dennými dávkami, ktoré sú pri užívaní komerčných doplnkov ťažko dosiahnuteľné, pričom aj tak bol zaznamenaný len minimálny efekt.
NIELEN NEÚČINNÉ, ALE AJ NEBEZPEČNÉ
Niektoré zložky v spaľovačoch tukov pritom nemusia byť len neúčinné a neškodné, ale aj nebezpečné. Napríklad metylhexanamín je Svetovou antidopingovou agentúrou WADA zakázaný kvôli vážnym nežiaducim účinkom v podobe zhoršenia funkčnosti pečene a kardiovaskulárnych ťažkostí vrátane infarktu. Na etiketách pritom býva uvádzaný pod inými názvami, ktoré znejú „nevinne“ ako napríklad muškátový olej, geranium či extrakt z pomarančovej kôry. Podobne je na tom aj synefrín, ktorý je na monitorovacom zozname WADA a býva uvádzaný aj ako extrakt z horkého pomaranču. Neraz sa do viaczložkových receptúr na chudnutie pridávajú aj látky ako arginín, taurín, beta-alanín, citrulín či kreatín, ktoré nájdeme aj v rôznych povzbudzovačoch a v predtréningových prípravkoch. Tieto majú za úlohu nabudiť človeka pred tréningom, vďaka čomu trénuje tvrdšie, a tým pádom aj vydá viac energie.
PENIAZE INVESTUJTE ROZUMNEJŠIE
Žiadne tabletky a dietologické prípravky vás nespasia, pokiaľ máte zlú životosprávu. Negatívne sa pod váš zdravotný stav podpisujú najmä sedavý spôsob života, absencia športovania a pohybu a predovšetkým nezdravé stravovanie, spojené najmä s konzumáciou kalorických a vysokospracovaných potravín bez nutričných hodnôt. Preto, ak podľahnete čaru reklamy a chcete si kúpiť nejaký spaľovač tuku sľubujúci nereálne výsledky, investujte peniaze radšej do niečoho rozumnejšieho. Napríklad do kvalitnejších potravín, vstupenky do fitnescentra či na akúkoľvek inú športovú aktivitu. Alebo zaplaťte za služby skutočného odborníka, ktorý vám pomôže nastaviť jedálny lístok a zostaviť cvičebný plán.
Mohlo by vás zaujať:
Tréning minimalizmu: Ako cvičiť čo najmenej, aby to ešte malo zmysel
Pozor, pri posilňovaní nie je bolesť ako bolesť
Ako najlepšie vybudovať svaly