Úspešne sa etabloval v oblasti služieb a v cestovnom ruchu. Za týmto všetkým je veľmi zaujímavý ľudský príbeh. O ňom, aj o svojej životnej ceste, nám Lukáš Špilák viac prezradil v rozhovore.
V médiách sme mali možnosť vidieť tvoju fotografiu na obrovskom bilborde na námestí Times Square v New Yorku, kde sa dostanú iba svetové celebrity. Mal si vtedy len 25 rokov. Ako sa ti to podarilo?
Bol to posledný deň obyčajnej dovolenky v USA. Keď som sa na Times Square šiel rozlúčiť, práve sa tam konal casting na tváre do reklamy na známe slúchadlá. Podmienkou bolo urobiť nejakú neobyčajnú grimasu. Kamarátka, ktorá bola so mnou, mi povedala, že to mám skúsiť. Tak som skúsil a vzápätí mi povedali, že sa im páčim, spýtali sa, aký nick mi majú dať na profil, že použijú moju fotku. Povedal som SLOVAK, pretože som v takom veľkomeste chcel zviditeľniť aj našu krajinu.
Precestoval si kus sveta. Ktoré krajiny si navštívil?
Navštívil som všetky krajiny, ktoré som navštíviť túžil. Či už v Karibiku, alebo Ázii. Videl som Bali, Thajsko, Filipíny, Malajziu, Singapure, ale mám rád aj city breaky po Európe. Z krajín som si zamiloval Bali, z miest Singapure alebo turecký Istanbul. Keď som bol mladší, pracoval som v zahraničí ako delegát. Žil som na ostrove Korfu alebo v gréckych Thessalonikách či v Chorvátsku na ostrove Hvar. Po kariére delegáta som začal pracovať pre luxusnú sieť hotelov Kempinski. Moje cestovateľské hobby začalo gradovať, pretože som navštevoval nespočetné množstvo hotelov po svete. Buď ako turista, alebo v rámci stáží.
Ako vnímaš cestovný ruch a služby na Slovensku oproti zvyšku sveta? V čom sme jedineční a na čom musíme zapracovať?
Je pravda, že aj na Slovensku sme výnimoční. Keď porovnám viacero európskych miest alebo letovísk, tak úroveň služieb, ale najmä ubytovania, je oproti našim 4 hviezdičkám na veľmi nízkej úrovni. To ma na jednej strane veľmi teší. No na druhej strane, keď idete napríklad do 4-hviezdičkového hotela v Nemecku, ktoré je kolískou hotelierstva v Európe, a hotela rovnakej kategórie na Slovensku, tak je to neporovnateľné. V Nemecku, no nielen tam, nemáte takú úroveň služieb ako u nás na Slovensku. Je to najmä tým, že slovenský cestovný ruch ešte stále nie je dosť rozvinutý, aj keď sa v poslednom období v zahraničí veľmi pekne reprezentuje. Cudzinci nás nevyhľadávajú v dostatočnej miere, a preto si môže napríklad Nemecko alebo Taliansko dovoliť mať 4-hviezdičkový hotel v kategórii nášho 3-hviezdičkového.
Si úspešným inštruktorom duálneho vzdelávania, zástancom podpory študentov. Aký je tvoj aktívny prínos v tejto oblasti a čo je jeho cieľom?
Študenti sa so mnou vlečú, samozrejme v pozitívnom zmysle, už od práce v Kempinskom, kde som bol v rámci profesie restaurant manager aj pomocný majster. Počas pôsobenia na zámku som si spravil kurz duálneho inštruktora a môžem potvrdiť, že bez študentov by to asi nešlo. A tým nemyslím len náš zámok. Keďže sféra hotelierstva nie je v poslednom období pre študentov atraktívna, nesmierne ma teší, že v tej kope sena nájdem aj jednu symbolickú ihlu, ktorá má záujem sa vzdelávať a venovať tejto krásnej profesii. Cieľom duálneho vzdelávania je brať študenta od 1. ročníka ako svojho zamestnanca, ktorý je u vás na praxi počas celých 4 rokov. Študent si na seba zarába už od prvého ročníka a s profesijným postupom rastie aj jeho finančné ohodnotenie. A čím možno študenta v tomto období motivovať lepšie ako peniazmi? Po ukončení školskej dochádzky sa zo študenta, samozrejme po obojstrannej dohode, stane kompetentný zamestnanec.
Krása historického Šimák Zámku Pezinok doslova vyráža dych. Pamätám si, ako sa schátraný zámok pod rukami Šimákovcov premenil na oázu dostupného luxusu a oddychu s jedinečným pôžitkom z gastronomických špecialít, zámockého vinárstva a množstva kultúrnych podujatí. Je náročné riadiť takýto nezvyčajný projekt?
Zo začiatku to bolo veľmi náročné. Nastúpil som do pozície riaditeľa a mesiac nato prišiel kovid. Bola to pre mňa skúška ohňom. Nevedel som čo robiť, ale uvedomil som si, že každý jeden hotelier je na tom rovnako a každý z nás robí, čo môže. S odstupom času si uvedomujem, že toto obdobie mi pomohlo sa veľa naučiť, začal som riešiť krízové situácie a dnes ho beriem ako obohatenie
môjho profesijného života. Postupom času je pre mňa práca aj koníčkom, keďže deľba práce aj s majiteľmi výborne funguje. Štefan vedie perfektne Zámocké vinárstvo, na zámku má aj svoju expozíciu Jawa motoriek, v Richardovej réžii je marketing a kultúrne podujatia. No a mne zostala srdcovka – hotel.
Dosiahli ste mnoho úspechov a svetových ocenení produkcie vlastného vína dostupného i v Zámockom vinárstve Šimák Zámok Pezinok…
Cena za najlepšie vinárstvo roka je pre nás veľký úspech. Musím vyzdvihnúť prácu nášho enológa Romana Janouška, ktorý je jedným z najlepších odborníkov na Slovensku. Preto tie naše vínka chutia pri každej príležitosti a zbierajú ocenenia po celom svete. Je veľká škoda, čo mi aj majitelia zazlievajú, že nepijem alkohol. Pritom vôbec neviem prečo, jednoducho som sa tak narodil. No vždy, keď príde nový ročník, pán Janoušek mi dá aspoň kvapku ochutnať alebo privoňať, a to je pre mňa veľká česť.
Ďalším z úspechov je nepochybne prémiová gastronómia – Palffy restaurant Pezinok, Zámocká viecha i samotný šéfkuchár Martin Novák. Ten je aktuálne hviezdou televíznej show Na nože…
Áno, Martin si vybudoval meno v gastronómii, ale nepochybne už aj u televíznych divákov. V rámci projektu Na nože chodí po reštauráciách a pomáha podnikom vyjsť z rutiny a zrealizovať zmenu. Keď sa vrátim k nám na zámok, máme dva úplne odlišné koncepty reštaurácií. Vo vieche si viete dať poctivé bryndzové halušky, a v Palffy ochutnáte pravý kaviár alebo slovenského holuba.
Čo špeciálne ešte ponúkate svojim klientom a s akou filozofiou?
Našou filozofiou je pozdvihnúť aj spomínaný cestovný ruch v okolí. Zaužívané je – ak na dovolenku na Slovensku, tak do Tatier. Prečo? Veď Karpaty sú také krásne! Turistika i prechádzky vo viniciach sa dajú spojiť s ubytovaním na našom zámku, kde hosť môže navštíviť vinárstvo alebo jednu z našich reštaurácií, oddýchnuť si vo wellnesse alebo absolvovať prehliadku zámku a jedinečnej galérie umeleckého skla. Veľakrát sa stane, že hosť k nám príde na dva dni a nestihne ani vyjsť zo zámku, lebo sotva stačí zažiť všetky atrakcie, ktoré na jednom mieste máme.
Ako relaxuje riaditeľ Šimák Zámku Pezinok? Si náročný klient?
Relaxujem cestovaním. Vždy, keď mám voľno, hoci aj 2 dni, pozerám letenky a vycestujem niekde na krátky výlet. Cestovanie ma inšpiruje a na cestách naberám druhý dych. V poslednej dobe nie som náročný klient. Vekom sa to asi mení, dokonca sa mi začalo páčiť glampingové stanové ubytovanie a doslova ho vyhľadávam. No hoci som sa luxusu nabažil, vždy, keď zistím, že sa otvára nejaký zaujímavý hotel alebo výnimočný projekt, tak som medzi prvými, ktorí si pobyt rezervujú. Už len kvôli inšpirácii.
Prezradíš svoje osobné sny a plány?
Mne sa už sny splnili, pretože som si za nimi šiel od strednej školy. Cestoval som ako delegát, pracoval pre jednu z najúspešnejších hotelových sietí a teraz riadim jeden z najlepších hotelov na Slovensku. Alebo, možno by som ešte mohol vyhrať loto… Plány nemám, nechávam čas plynúť a nežijem už premýšľaním o budúcnosti, žijem v realite.
DOTAZNÍK:
Najobľúbenejšie jedlo: Pečené mäso, knedľa, kapusta.
Obľúbené víno: Keď ochutnám, tak ružový Merlot 2022 z nášho vinárstva.
Najobľúbenejšia cestovateľská destinácia: Indonézia.
Obľúbený film: Trhala fialky dynamitom.
Najobľúbenejší relax: Kniha na pláži .
Motto: Ži a nechaj žiť.
VIZITKA
Lukáš Špilák (35)
Miesto a dátum narodenia: 20. 8. 1987 Bratislava
Kde aktuálne žiješ a pôsobíš: Bratislava.
Povolanie a pozícia: generálny riaditeľ Šimák Zámok Pezinok.
Záujmy: cestovanie, varenie.
Sny a ciele: zostať sám sebou.
Mohlo by vás zaujať:
Exkluzívne PETER SOLDÁN: Odvážny investor do drahých kameňov
Exkluzívne LIBOR MICHNA: Dobrého zubára spoznáte podľa toho, ako s vami komunikuje
Exkluzívne PETER GAMAN: Talentovaný fotograf celebrít