Ak vás neoslovujú rušné moderné aglomerácie, kde dom čo dom je skôr výstrelok architektov, tak pokojnejšiu atmosféru môžete nasať na juhu Francúzska. V regióne Languedoc-Roussillon leží jedno z najzachovalejších stredovekých opevnených miest celej Európy. Mesto sa nachádza na pravom brehu rieky Aude, ktoré približne v 6. storočí p.n.l. letopočtom založili iberskí Kelti. O tristo rokov neskôr tu dominoval iný keltský kmeň, ten sídlo povýšil na galské oppidum, odkiaľ Kelti ovládali dôležitý obchodný uzol tých čias. Strategický bod neskôr postupne krvavo prechádzal do rúk Rimanov, Gótov, Arabov a Frankov.
Počas panovania šľachtického rod Trencavelovcov (do 1209) dosiahlo Carcassonne obdobie rozkvetu. Pribudol opevnený zámok Comtal chránený suchou priekopou a padacou mrežou. Nasledovali búrlivé roky, ktoré preverili pevné hradby. V roku 1240 mesto padá do rúk francúzskeho kráľa, ktorý z neho urobil významný obranný bod južnej hranice krajiny. Svoju súčasnú podobu mu vtlačilo nasledujúcich dvesto rokov.
Po pyrenejskom mieri v roku 1659 a s nástupom nových bojových techník už nemalo zmysel do rozpadajúceho hradného mesta investovať. V 18. storočí z neho ostala iba smutná spomienka na hrdé dávne časy. V 18. storočí mu dokonca hrozilo strhnutie. Tomu neskôr zabránili architekt Viollet-le-Duc a spisovateľ Prosper Mérim, ktorí po rekonštrukcii zachránili historické mesto. Najstaršia opevnená časť má 52 veží a dva sústredné obranné múry s celkovou dĺžkou 3 km hradieb.
Poprechádzať sa v starých uličkách La Bastide Saint-Louis, navštíviť miestne múzeá, baziliku Saint Nazaire, hrad, kanál Du Midi či most Vieux sú príjemnou povinnou jazdou, ktorú musíte absolvovať, aby ste mohli hrdo povedať, že ste videli Carcassonne, ktoré je od roku 1997 zaradené na zoznam kultúrnych pamiatok UNESCO.
V malebnom Francúzsku ešte chvíľu ostaneme:
Hrady a zámky Európy: Križiacky Gaillard
Hrady a zámky Európy: Belcastel
Lahôdky spod Pyrenejí: Chute, ktoré musíte zažiť