Pod označením Peel P50 ho v rokoch 1962 až 1965 vyrábala britská spoločnosťou Peel Engineering Company. Trojkolesové auto s dĺžkou 1372 mm, šírkou 990 mm, výškou 1000 mm to dotiahlo v roku 2010 do Guinessovej knihy rekordov ako najmenšie sériovo vyrábané auto na svete. V dielni na ostrove Man sa ho vyrobilo asi 50 kusov. Štandardné farby pre P50 boli Daytona White, Dragon Red a Dark Blue.
https://www.instagram.com/p/ueM8lVgHJt/?utm_source=ig_web_copy_link
Miniauto poháňal český motor JAWA určeným pre motorky Moped s výkonom 4,9 koní, s ktorým vytiahlo maximálne 61 km/h. Uvádzaná spotreba paliva bola 2,8 l/100 km. Trojrýchlostnej motorkovej prevodovke ale chýbala spiatočka, a tak vodič musel pri potrebe ísť vzad z auta vystúpiť, odtlačiť / presunúť ho a pokračovať ďalej vpred. K nástupu do kabíny mal k dispozícii iba jedny dvere, na ľavej strane. Malú úzke predné okno dostalo tak isto iba jeden stierač, a v inom počte nebolo ani predný svetlomet. Celý malý zázrak mal hmotnosť 59 kilogramov. Odvezie jedného dospelého (vie príliš veľké vzrastu) a malú tašku s nákupom. Doteraz je funkčných asi 27 kusov, čo z neho robí vyhľadávaný voz. Len pre zaujímavosť, v marci 2016 sa jeden kus v dražbe aukčného domu Sotheby´s predal za neuveriteľných 176 000 dolárov (cca 155 200 €).
Akoby vodič dopadol s autom pri silnom nárazovom vetre, alebo zrážkou s lesnou zverou či rozbehnutým cyklistom … to si radšej ani nepredstavujeme.
Pre svoje malé rozmery sa ľahko zmestí cez dvere a vojde do budov, ako to predviedol moderátor Jeremy Clarkson v jednej epizóde motoristickej šou Top Gear, kde s modrým autíčkom prechádzal cez londýnske televízne centrum BBC.
Pri malých autách ešte ostaneme:
AMC Electron: Takmer zabudnutý koncept zo 77-teho
Malé auto, ktoré zmenilo svet – Renault 5
Automobil, ktorý mobilizoval Taliansko: FIAT 500