Mikrobiológovia Astonskej univerzity v Birminghame boli požiadaní, aby odobrali vzorky z rôznych častí interiéru auta. Závery štúdie uviedli na svojom webe aston.ac.uk.
Výsledky jasne ukázali, že motoristi by mali častejšie čistiť interiér áut, pričom škodlivé baktérie sa dnes pravdepodobne vyskytujú vo väčšine z nich. Hlavne batožinový priestor auta je doslova rajom vysokej úrovne baktérií, pričom E.coli (fekálne baktérie) sa pravdepodobne nachádzajú na každej batožine a potenciálne aj na sedadle vodiča. Objavila sa aj súvislosť medzi vekom auta a úrovňami baktérií. Staršie autá (logicky) vykazovali vyššie množstvo baktérií ako tie, ktoré boli v prevádzke kratší čas. Zjednodušene povedané, interiéry našich áut sú výrazne kontaminovanejšie baktériami ako priemerná toaleta.
Vedci identifikovali najšpinavšie miesta na aute:
1.kufor auta – identifikovaných 1 425 baktérií
2.sedadlo vodiča – identifikovaných 649 baktérií
3. radiaca páka – identifikovaných 407 baktérií
4. zadné sedadlo – identifikovaných 323 baktérií
5. prístrojová doska – identifikovaných 317 baktérií
6. volant – identifikovaných 146 baktérií.
Určite je príjemným prekvapením, že zo všetkých vnútorných častí bol vo všeobecnosti najčistejší volant. Táto oblasť s vysokým kontaktom rúk vykázala úroveň veľmi nízkej bakteriálnej kontaminácie, pravdepodobne to je dôsledkom častejšieho používania dezinfekcie v pandemickom období koronavírusu.
A teraz malá zákerná otázka: Kedy ste si nechali ostatný krát kompletne vyčistiť interiér štvorkolesového miláčika? Už si možno ani nepamätáte. Najbližšie si dajte záležať hlavne na kufor, kde popri batožine, nákupoch, športovom náčiní, špinavom oblečení a obuvi vozíte napríklad aj domáce zvieratá.
Mohlo by vás zaujať:
Môže za agresivitu vodičov genetika alebo arogantné ego?
Čo robiť, ak vám cestu skríži zver?
Máte počas jazdy nasadené slúchadlá? Nerobte to