Pod kódovým označením Iceberg prebehla v roku 1945 strategická bitka o Okinawu. Na ostrove (100 x 30 km) bolo vybudované najväčšie letisko v Tichomorí, ktoré bolo ideálnou bránou do Japonska vzdialeného len 550 km. Američania mali výraznú vojenskú prevahu v počte pol milióna vojakov a 1300 lodí vrátane štyroch lietadlových lodí. Súčasťou spojeneckých síl bola jednotka Task Force 57 ,tvorená britskými, austrálskymi, kanadskými a novozélandskými loďami. Japonci pod velením generálporučíka Micuru Ušidžima mali k obrane vyše 115 tisíc mužov. Spočiatku bežné vylodenie sa od 1.4.1945 do krvavého konca 22.6. 1945 zmenilo na peklo pre všetkých zúčastnených.
Americká 10. armáda pod velením generálporučíka Simona B. Bucknera Jr. mala vlastné taktické letectvo, čo nebolo vtedy bežné. Samotnému vylodeniu predchádzali sporadické útoky s cieľom vyradiť letectvo a obranné opevnenia na ostrove. Ušidžima si uvedomoval, že nemá šancu udržať celý ostrov a tak sústredil celú obranu okolo stredovekej pevnosti Šuri a jej okolia. Týždeň pred vylodením prebehlo masívne bombardovanie pláží, na ktorých sa predpokladal veľký odpor. Ale 1. apríla sa nakoniec americké jednotky vylodili bez väčších problémov. V nasledujúcich dňoch dobyli strednú časť ostrova, a sever padol do troch týždňov. Hlavné boje prebehli na juhu, kde sa Američania už od 5. apríla pokúšali zlomiť húževnatý odpor japonských vojsk. Veliteľ Ušidžima spočiatku dal na radu svojho zástupcu Isamu Čoa a viedol proti Spojencom silné protiútoky. Tie neboli efektívne a vykazovali ťažké straty obrancov. Prešli tak na taktiku dobre opevnených postavení popretkávanými tunelmi a zákopmi. Pred útokom mali dlhý čas na prípravu kvalitnej obrany, bunkrov a záložných línií. V porovnaní s predošlými bitkami v Tichomorí tu mali podstatne ťažkých zbraní a munície.
Celý mesiac americké jednotky opakovane útočili na obranu mesta Šuri. Z vyvýšených postavení boli Japonci schopní obratne riadiť delostreleckú a guľometnú paľbu. Americké straty boli značné. Po tom, čo začalo hroziť odrezanie mesta obchvatnými útokmi sa 21.5. rozhodol Ušidžima stiahnuť do ďalšieho pásma obrany. Šuri padlo 31.5.1945 , čo bolo významným psychologickým zvratom v bojoch. Japonská prehra bola postupom času neodvratná. Míňali sa jej ľudské aj materiálne zdroje. A zúfalé časy si vyžadujú zúfalé činy. Tým japonským bolo nasadenie asi tisícky neslávne známych samovražedným pilotov kamikadze, ktorí útočili na námorné sily. Potopili pri tom dve americké lietadlové lode a mnoho menších plavidiel. Po 82 dňoch tvrdých bojov si víťazstvo pripísali Američania. Toho sa už japonské velenie Okinawy nedožilo, krátko predtým spáchali Ušidžima a Čo na svojom stanovišti rituálnu samovraždu seppuku.
Počas operácie Američania stratili asi 12 500 vojakov, Japonci vyše 100 000, pričom mnoho oddaných vojakov cisárstva radšej ukončilo život samovraždou, ako by mali padnúť do potupného zajatia. Fanatizmus Japoncov neušetril ani miestnych obyvateľov ostrova, ktorých rovnako obrancovia nútili k samovraždám. Počas trvania bitky ich zomrelo odhadom asi sto tisíc. Výraznú japonskú stratu prehĺbilo aj potopenie najväčšej bojovej lode Jamato, kde prišlo o život asi 2500 námorníkov.
Operácia Iceberg bola poslednou veľkou bitkou celej 2. svetovej vojny. Po prudkých bojoch o každý meter územia sa dnes veľa historikov domnieva, že sa v určitom ohľade zaslúžila o zhodenie prvej atómovej bomby na Japonsko.
O bitke bolo nakrútených niekoľko dokumentov a filmov, napr. Bitka o Okinawu (2 hod, cz dabing)
Mohlo by vás zaujať:
Rozkaz znel stručne: Zachráňte Mussoliniho!
Mala to byť len cvičná operácia, ale niečo sa strašne pos…
Bitka v Hürtgenskom lese: Najdlhšie peklo americkej pechoty