Do povedomia sa dostal hlavne tandemom s Jiřím Hanzelkom, s ktorým spolu precestovali vyše sto krajín. Navštívili rôzne odľahlé, nebezpečné či nehostinné miesta. Držia napríklad svetové prvenstvo v prejazde Núbijskej púšte autom.
Miroslav Zikmund (*14.2.1919 – 1.12.2021) sa narodil v Plzni. Prvú dlhšiu cestu podnikol ako 16 ročný chlapec spolu s bratom a kamarátom na Podkarpatskú Rus (v čase 1. republiky ešte bola súčasťou Československa). Po maturite (1938) sa prihlásil Vysokú obchodnú školu, ale keď začiatkom 2. svetovej vojny nacisti zatvorili české školy, dokončil ju až v roku 1946. Práve škola bola miestom, kde spoznal Hanzelku. Svoj veľký trip absolvovali v rokoch 1947 – 1950 po Afrike a Južnej Amerike na luxusnej limuzíne Tatra 87. Z cesty bolo odvysielaných asi 700 rozhlasových reportáží, kde odzneli aj zážitky o sabotáži auta v Líbyi, noci na vrchole Cheopsovej pyramídy alebo stretnutie v lovcami lebiek…
Druhá veľká expedícia (1959 – 1964) na dvoch upravených nákladných Tatrách 805 ich zaviedla do Ázie a Oceánie. Navštívili napríklad Turecko, Sýriu, Pakistan, Indiu, Cejlón, Barmu, Kambodžu, Indonéziu, Sumatru, Japonsko, Irak či veľkú časť Sovietskeho zväzu.
V roku 1968 sa postavil na stranu tzv. „reformných komunistov“. Tento prešľap voči režimu ho na 20 zabrzdil od cestovania a publikovania. Až od roku 1989 mohol opäť vycestovať do zahraničia (Japonsko, Austrália, Nový Zéland, Srí Lanka, Maldivy, USA…) Pán Zikmund po sebe zanechal desiatky pútavých videí, fotografii, prednášok a článkov. S Hanzelkom spoju napísali vyše dve desiatky kníh, nakrútili štyri celovečerné filmy a 147 dokumentárnych alebo krátkometrážnych filmov.
Mohlo by vás zaujať:
Cestovatelia objavili taje Austrálie
Kmeň Huaorani: Zabudnutí v srdci Amazónie
Prvý Európan, ktorý odhalil svetu krásy Afriky