Jej krycí názov mal pripomínať cárskeho generála P. I. Bagrationa, ktorý zahynul v bitke pri Borodine (7.9.1812). Cieľom bola likvidácia nemeckých vojsk v Bielorusku, a oslabiť ich vplyv aj v Pobaltí, Poľsku a na Ukrajine. Sovietske velenie počítalo s tím, že spojenci otvoria západnú frontu, ako bolo dohodnuté na Teheránskej konferencii (1943).
Maršál Žukov vypracoval odvážny plán neočakávaného úderu – v Bielorusku. Miestny bažinatý terén bol pre techniku zdanlivo nepriechodný, a tak aj nemecká obrana tu bola slabá. Súčasne mali začať boje v Pobaltí a po hlavnom útoku mal útok viesť cez Ukrajinu. Vyše 3,1 milióna mužov a takmer sedem tisíc lietadiel rozpútalo od 22. júna 1944 do 19. augusta 1944 vojnové peklo.
Tri dni pred hlavným útokom partizánske oddiely Červenej armády zaútočili na zásobovacie línie Wehrmachtu. Nad miliónovou nemeckou armádou „Stred“ sa dvíhala búrka, ktorú si nepripúšťali. Po sérii neúspešných zimných protiútokov Červenej armády si Nemci nerobili obavy. Veliteľ vojsk v Bielorusku, poľný maršal Busch, dokonca odcestoval na dovolenku. Proti Nemcom zrazu zaútočilo 2,5 milióna vojakov, a zakrátko sa ukázala prevaha Sovietov. Operácia Bagration sa začala presne tri roky po prepade Sovietskeho zväzu. Útok viedli štyri sovietske fronty, činnosť ktorých koordinovali maršáli Žukov a Vasilevskij. Sovietske jednotky prenikali hlboko do nemeckej obrany, ktorá ostala v obkľúčení. Hitlerov rozkaz o neustupovaní a držaní pozície bol už nevykonateľný. Postupne bola zničená armádna skupina Stred (celá 4. armáda, a väčšina 3. obrnenej a 9. armády)
Výsledné sovietske a nemecké straty na životoch a technike boli obrovské. Podľa odhadov tu spolu zahynulo 400 000 – 500 000 vojakov, takmer rovnaký počet bolo ranených. Iba na nemeckej strane bolo zničených asi 3000 tankov a samohybných diel, cca 2500 diel a mínometov a skoro 830 lietadiel.
Adolf Hitler ešte v roku 1941 sľúbil svojim vojakom, že sa budú prechádzať ulicami Moskvy. Stalo sa, ale až na Stalinov rozkaz. Dňa 17.7. 1944 potupne pochodovalo moskovským námestím 57 000 nemeckých vojnových zajatcov, vrátane niekoľkých generálov v ich čele. Pochod mlčky sledovali tisíce obyvateľov a desiatky zahraničných novinárov. Vytlačením nacistických vojsk z Bieloruska sa skončila trojročná okupácia krajiny, ktorá si vyžiadala obrovské obete na civilnom obyvateľstve. Bielorusi patrili k najťažšie zasiahnutým národom 2. svetovej vojny.
Mohlo by vás zaujať:
Operácia Biting: Ten radar musíme mať!
Operácia Gunnerside: Keď Hitler prišiel o atómovú bombu
Operácia Meetinghouse: Deň, na ktorý Tokio nezabudne