Profesor Hannes Lohi z Helsinskej univerzity zisťoval u tisícov fínskych psíčkarov agresivitu ich domácich miláčikov na človeka, ktorá sa merala hryzením alebo častým vrčaním. Závery štúdie uverejnil aj web iflscience.com
Z 9 270 použiteľných popisov 1791 (19,3 percenta) splnilo kritériá vysokej agresie. Štúdia ale nepracovala so všetkými plemenami (ktorých sú celosvetovo stovky), ale zamerala sa na tie najbežnejšie chované vo Fínku. Chýba tu tak veľa plemien, ako napr. dobermani, bulteriéri, rotvajleri, boxeri, dogy, jazvečíky, kokršpanieli….
„Napoleonský komplex“ existuje okrem ľudí aj u psov. Dokument uvádza, že u malých psov je o 49 percent vyššia pravdepodobnosť agresivity ako u veľkých, a o 38 percent viac ako u stredne veľkých psov. Agresia sa zvyšuje s vekom, a jej pravdepodobnosť je u psov vyššia o 72% ako u feniek. Ostatný výskum ukázal, že čivavy a plemeno Jack Russells sú obzvlášť agresívne, ale Lohi uvádza, že v skutočnosti vychádzajú ako menej agresívne ako väčšina, ak sa vezme do úvahy veľkosť tela. V rebríčku agresívnych plemien sa v tejto štúdii umiestnili veľké kólie, malé pudlíky a miniatúrni fúzači. V prvej desiatke najagresívnejších psov podľa webu dailymail.co.uk sa nachádzajú aj nemecký ovčiak, španielsky vodný pes, lagotto (taliansky vodný pes), čínsky chocholáč, nemecký špic, Mittel Coton de Tulear a jemnosrstý pšeničný teriér. Na druhej strane sa zdá, že labradori a zlatí retrieveri si majú dobrú reputáciu s nižšou agresiou ako iné plemená.
https://youtu.be/yVXsCm2IBvk
Mohlo by vás zaujať:
VIDEO: Tento pes sa stal prvým zvieracím base jumperom
14 zvierat, ktoré prišli od veterinára o dosť veselšie
Prečo mačka nepribehne na zavolanie ako pes?