V experimentálnej štúdii na myšiach, ktorej závery uverejnil aj web sydney.edu.au, vedci mapovali, čo sa deje v zákulisí tukového tkaniva počas prerušovaného hladovania (pôstu), a ukázali, že spúšťa kaskádu dramatických zmien v závislosti od typu tukových usadenín, a od toho, kde sú v tele umiestnené.
Vedci z University of Sydney pomocou najmodernejších prístrojov zistili, že tuk okolo žalúdka, ktorý sa môže u ľudí hromadiť v „pivnom brušku“, prešiel do „ochranného režimu“, ktorý sa časom prispôsobil a stal sa odolnejším. „Aj keď si väčšina ľudí myslí, že všetky tukové tkanivá sú rovnaké, v skutočnosti ich umiestnenie predstavuje veľký rozdiel,“ uviedol hlavný autor Dr. Mark Larance.
Pričom iné druhy tuku sa pri prerušovanom pôste začnú rozkladať a odbúravať, pre nás zhubný brušný tuk tomuto rozkladu odoláva. Preto sa ho zbaviť nemusí byť vždy úspešné. Pretože ak sa totiž v bruchu tuk už raz uloží, má tendenciu sa rýchlo množiť. Stačí pár diétnych chyb, nedostatok pohybu a brucho sa zväčší. Schudnúť je tak oveľa ťažšie.
„Fyziológia myší je podobná ako u ľudí, ale ich metabolizmus je oveľa rýchlejší, čo nám umožňuje pozorovať zmeny rýchlejšie ako pri pokusoch na ľuďoch a skúmať tkanivá, ktoré sa dajú u ľudí ťažko odobrať,“ uviedol Dr. Larance. Budúci výskum na myšiach a ľuďoch by mohol odhaliť mechanizmy, pomocou ktorých sa táto odolnosť vyskytuje, a tiež to, ktoré druhy stravovania a ďalšie intervencie môžu byť najlepším riešením pri liečbe brušného tuku.
Mohlo by vás zaujať:
Trpíte obezitou? Zbavte sa jej čím skôr, lebo …
Prečo mužom rastú prsia?
Komu viac hrozí rakovina prostaty?