A možno, aj keď varenie plánujete a znižujete tak množstvo potravinového odpadu, existujú určité veci, ktoré jednoducho jesť nebudete. Napríklad šupky od banánu. Dobrá správa? Pre váš potravinový odpad existuje riešenie, ktoré nezahŕňa skládku: kompostovanie! Nezáleží na tom, či žijete vo vilovej štvrti, alebo v malom byte, kompostér na domáce kompostovanie úplne jednoducho premení váš potravinový odpad na krásny zemitý kompost.
Tipy na výber perfektného kompostéra
Kompostovanie je vynikajúci spôsob, ako znížiť kuchynský a záhradný odpad tak, že sa z neho stane niečo užitočné. Kompost vracia základné živiny späť do pôdy a redukuje vaše odpadky o stovky kilogramov ročne. Kompostéry pre domácnosť sú k dispozícii v mnohých maloobchodných predajniach, samozrejme aj online a úplne najlepšie kompostéry na dodomacnosti.sk.
Aby sme uľahčili výber dokonalého kompostovacieho koša tým, ktorí práve začínajú, pozrime sa na niektoré z najbežnejších typov pre domácnosť:
● základný kompostér – alebo kompostovacie silo je samostatná jednotka, ktorá udržuje kompost úhľadne pokope. Tieto kompostéry sú vynikajúce pre malé záhrady alebo pre obyvateľov miest.
● rotačný kompostér – točiace sa kompostovacie jednotky vám pomôžu otáčať kompost pomocou rukoväte. Hoci tento typ stojí o niečo viac ako základné modely, kompost sa zvyčajne pripravuje rýchlejšie.
● interiérový kompostér – pre tých, ktorí nemajú priestor vonku alebo nemajú záujem o projekt kompostovania vonku, stačí malý kuchynský kompostér. Vnútorné kompostéry, ktoré fungujú bez elektriny, využívajú prospešné mikróby. Z kuchynského dopadu sa v tejto šikovnej malej jednotke do dvoch týždňov stane prospešný kompost.
● vermikompostér – dážďovky odvádzajú vynikajúcu prácu pri premene zvyškov na použiteľnú organickú hmotu. Vermikompostéry sú samostatné jednotky, u ktorých chvíľu trvá chv, kým sa im dostanete na kĺb. Akonáhle však vy a vaše dážďovky porozumiete, nemožno ich nijako zastaviť.
● elektrický kompostér – keď peniaze nie sú problém, vynikajúcim riešením je elektrický „horúci“ kompostér. Tieto moderné jednotky sú vhodné priamo do dnešných gurmánskych kuchýň. Zvládne až 2 kg „odpadu“. Na rozdiel od iných kompostérov, ktoré obmedzujú to, čo môžete vložiť, tento model vezme všetko vrátane mäsa, mliečnych výrobkov a rýb a premení ich na kompost do dvoch týždňov.
Čo treba brať do úvahy pri výbere kompostéra?
Teraz, keď už poznáte najbežnejšie typy kompostérov, položte si tri dôležité otázky:
● Čo chcete kompostovať? To, čo kompostujete, do veľkej miery určí veľkosť a typ vášho kompostéra. Budete napríklad kompostovať väčšinou potravinový odpad z kuchyne? Alebo máte veľký dvor plný posekanej trávy, odrezkov kríkov a hromadu záhradného odpadu, ktorý musíte zvládnuť?
● Čo urobíte s kompostom? Niektorí ľudia kompostujú, aby znížili množstvo potravinového odpadu, ktorý dávajú do koša. Iní vyrábajú kompost pre trávniky alebo záhrady, pretože kompost je najlepšie hnojivo, ktoré môžete do svojej pôdy pridať. Poznať rozdiel je dôležité: ak sa nechcete zaoberať kompostom, pretože žijete v byte alebo nemáte čas na záhradu, aj tak existujú kompostéry, ktoré vám pomôžu s odpadom.
● Kde plánujete kompostovať? Ak máte obmedzený, až nulový vonkajší priestor aj tak môžete kompostovať, ale typ kompostéra, ktorý si vyberiete, sa bude líšiť od kompostéra určeného pre vonkajšie prostredie. Niektoré kompostéry sú ideálne pre obyvateľov bytov alebo domy s balkónom, alebo garážou. Iné vyžadujú väčší vonkajší priestor a prístup k zemi pod sebou.
A pamätajte, že najlepší kompostér je ten, ktorý sa zmestí do priestoru, ktorý máte k dispozícii, spadá do rozsahu vášho rozpočtu a robí prácu, ktorú potrebujete. Pred výberom dokonalého kompostovacieho koša pre vaše potreby si určite prečítajte všetky recenzie a urobte prieskum.
Sprievodca kompostovaním pre začiatočníkov
Páči sa vám myšlienka kompostovania, ale nevyskúšali ste to, pretože sa vám to zdá byť príliš zložité? V skutočnosti tomu tak vôbec nie je.
Kompostovanie štiepi organickú hmotu, čo je všetko, čo kedysi žilo. Až polovica odpadu produkovaného priemernou slovenskou domácnosťou je organický materiál. Váš organický odpad môžete samozrejme vložiť aj do komunálneho koša, ale my vám prinášame niekoľko jednoduchých tipov, ako začať s premenou kuchynského a záhradného odpadu na to, čo niektorí záhradníci nazývajú „čierne zlato“.
Základy kompostovania
Kompostovanie vyžaduje tri základné zložky:
● hnedé materiály – patria sem mŕtve listy, konáre a vetvičky
● zelené materiály– patria sem materiály, ako sú posekaná tráva, rastlinný odpad, zvyšky ovocia a kávová usadenina
● voda – správne množstvo vody, zelenej a hnedej je dôležité pre vývoj kompostu.
Hnedé materiály poskytujú pre váš kompost uhlík, zelené materiály dusík a voda vlhkosť, ktorá pomáha rozkladať organické látky.
Čo kompostovať?
Ovocie a zelenina, vaječné škrupiny, kávová usadenina a filtre, čajové sáčky, orechové škrupiny, skartované noviny, kartón, papier, odrezky trávy, izbové rastliny, seno a slama, listy, piliny, štiepka, bavlnené a vlnené handry, vlasy a srsť, popol z krbu.
Čo nekompostovať a prečo?
● listy alebo vetvičky stromu orecha čierneho – uvoľňuje látky, ktoré by mohli byť pre rastliny škodlivé
● popol z uhlia alebo dreveného uhlia – môže obsahovať látky škodlivé pre rastliny
● mliečne výrobky (napr. maslo, mlieko, kyslá smotana, jogurt) a vajcia – vyrobíte problémy so zápachom a prilákate škodcov, ako sú hlodavce a muchy
● choré alebo hmyzom zasiahnuté rastliny – choroby alebo hmyz môžu prežiť a preniesť sa späť do iných rastlín
● tuky, masť alebo oleje – vyrobíte problémy so zápachom a prilákate škodcov, ako sú hlodavce a muchy
● kosti a zvyšky mäsa alebo rýb – vyrobíte problémy so zápachom a prilákate škodcov, ako sú hlodavce a muchy
● odpad domácich miláčikov (napr. psie alebo mačacie výkaly, znečistené stelivo pre mačky) – môže obsahovať parazity, baktérie, mikróby, patogény a vírusy škodlivé pre človeka
● rastliny ošetrené chemickými pesticídmi – môžu zabiť užitočné organizmy kompostovania
Ako kompostovať?
Aj keď je kompostovanie pomerne jednoduché, určité úsilie budete musieť vynaložiť. Tu je niekoľko dôležitých kritérií, ktoré je potrebné vziať do úvahy, pokiaľ ide o polohu. Kompostér by mal byť:
● ľahko dostupný zo záhrady aj z domu
● mimo pohľadu z ulice a / alebo susedov
● na zemi, na rovnom a dobre priepustnom povrchu
● v tieni a ideálne chránené pred vetrom
● v prípade potreby polievania blízko zdroja vody
Pridajte hnedé a zelené materiály. Uistite sa, že väčšie kúsky sú nakrájané alebo rozdrvené. Navlhčite suché materiály.
Akonáhle je vaša hromada kompostu založená, zamiešajte do nej odrezky trávy a zelený odpad a zakopte ovocný a zeleninový odpad 25 cm hlboko do kompostovacieho materiálu.
Voliteľné: Vrch kompostu zakryte plachtou, aby bol vlhký. Keď je materiál v spodnej časti tmavý a farebne bohatý, váš kompost je pripravený na použitie. Zvyčajne to trvá dva mesiace až dva roky.
Interiérové kompostovanie
Dve hlavné metódy kompostovania v interiéroch sú aeróbne kompostovanie a vermikompostovanie. Aeróbne kompostovanie využíva mikróby zo záhradnej pôdy na premenu kuchynského odpadu a iného organického materiálu na kompost – rozpadnutú organickú hmotu, ktorú je možné použiť ako domáce rastlinné hnojivo. Vermikompostovanie využíva červy a pôdne mikróby na premenu organického odpadu na vermikompost pozostávajúci z hnoja a rozloženej organickej hmoty. Kompost aj vermikompost sú bohaté na dusík, fosfor a draslík a oba sa dajú použiť na posilnenie záhradnej pôdy. Z týchto dvoch má vermikompost malú výhodu, pretože má tendenciu pomáhať pôde zadržiavať vodu a účinnejšie chrániť pred pôdnymi patogénmi ako bežný kompost.
Používanie vermikompostéru je ideálne ak bývate v byte. Rozklad sa deje pomocou červov a mikroorganizmov. Títo malí chlapíci skutočne robia čo majú a je úžasné, ako rýchlo premenia vaše nepotrebné zvyšky na prémiový kompost.
Tipy na úspech
Pri procese vnútorného kompostovania majte na pamäti niekoľko dôležitých tipov:
● majte poruke natrhaný papier alebo suché lístie – pridajte hrsť alebo dva zakaždým, keď do koša pridáte zvyšky jedla alebo kávovú usadeninu. To zabráni tomu, aby bolo príliš premočené a tiež poskytne uhlík .
● často obracajte obsah koša – zvyšuje sa tým mikrobiálna aktivita. Zmiešanie obsahu je dobrý spôsob, ako sa vyhnúť mokrým a suchým miestam v koši. Prevzdušní sa, čím sa zvýši rýchlosť jeho rozkladu, čo zas zníži pravdepodobnosť hnilobného zápachu. Na premiešanie obsahu koša môžete použiť lopatku.
● menšie kúsky sa rozkladajú rýchlejšie – ak chcete dosiahnuť najrýchlejšie výsledky, nasekajte kuchynský odpad pomerne nadrobno a papier natrhajte na tenké prúžky.