Profesor Pasquale Raia z Neapolskej univerzity Frederika II. a jeho kolegovia pomocou modelovania podnebia a fosílnych záznamov určili, aký vplyv mala zmena podnebia na prežitie druhov Homo. Ich závery štúdie boli publikované aj na webe newscientist.com
V skratke došli k nasledujúcemu záveru: Na prudké klimatické zmeny v minulosti doplatili hneď tri naše druhy – Homo erectus (človek vzpriamený), Homo heidelbergensis (človek heidelberský) a Homo neanderthalensis (človek neandertálsky).
„Druhy dobre prežijú, keď majú k dispozícii veľkú plochu na život,“ hovorí profesor Raia. Ale keď sa obývateľné oblasti zmenšia a výsledkom budú malé plochy, ktoré sú navzájom geograficky izolované, druhy vstupujú do toho, čo poznáme ako vymierací vír. Napríklad človek vzpriamený vyhynul počas posledného ľadovcového obdobia, ktoré sa začalo asi pred 115 000 rokmi. Vedci tvrdia, že to bolo najchladnejšie obdobie, aké druh kedy zažil. Hoci sa všetky tri vymreté druhy snažili nájsť lepšie životné podmienky, pravdepodobne nereagovali dostatočne včas a pružne. Zmena bola rýchla a prudká.
Pre neandertálcov bola faktorom aj konkurencia v podobe človeka vzpriameného, ale aj bez jeho prítomnosti mohol byť samotný efekt zmeny podnebia dostatočný na to, aby viedol k ich vyhynutiu. Dokonca aj druhy so schopnosťou ovládať svoje miestne prostredie (napríklad vhodným oblečením alebo schopnosťou založenia ohňa) boli citlivé na účinky zmeny podnebia, „Žiaden druh, o ktorom vieme, nikdy nevyhynul z jediného mechanizmu. Vždy je to kombinácia“ dodáva Corey Bradshaw z austrálskej univerzity Flinders.
Mohlo by vás zaujať:
Antarktída pomaly odkrýva svoje tajomstvá
Boj proti klimatickým zmenám očami odborníka
Čaká nás katastrofa alebo jej môžeme zabrániť?