Sociálna izolácia a samota boli dôvodom, prečo po tabaku siahlo oveľa viac ľudí. Briti fajčili nielen viac a častejšie, ale s týmto neduhom začalo oveľa viac ľudí ako bol priemer. O to ťažšie bolo v tomto období prestať fajčiť. Podrobnejšie o tom píše aj článok na bristol.ac.uk
Použitím novej výskumnej metódy (Mendelianovej randomizácie), ktorá využíva genetické a prieskumné údaje od státisícov ľudí, tím zistil, že osamelosť pravdepodobne vedie k zvýšenej pravdepodobnosti fajčenia. Vyplýva to zo štúdie na vzorke 2,2 milióna Britov.
Deborah Arnott, výkonná riaditeľka spoločnosti Action of Smoking & Health (ASH), uviedla, že „Ak osamelí ľudia s väčšou pravdepodobnosťou začnú fajčiť a bude ťažké prestať fajčiť, je pravdepodobnejšie, že budú trpieť ujmou spôsobenou fajčením. Fajčenie je hlavnou príčinou predčasnej smrti, ktorej sa dá predísť. Tridsaťkrát toľko ľudí, ktorí zomrú, trpí vážnymi chorobami súvisiacimi s fajčením, ako sú rakovina, srdcové a respiračné ochorenia. Tento výskum zdôrazňuje, že je potrebné poskytnúť podporu fajčiarom trpiacim osamelosťou, aby sa zastavili, zlepšili nielen svoje zdravie a pohodu, ale tiež aby pomohli znížiť ich osamelosť.“
„Naše zistenie, že fajčenie môže tiež viesť k väčšej osamelosti, je predbežné, ale je to v súlade s ostatnými nedávnymi štúdiami, ktoré označili fajčenie za rizikový faktor zlého duševného zdravia. Možným mechanizmom tohto vzťahu je to, že nikotín z cigaretového dymu reaguje s neurotransmitermi, ako je dopamín v mozgu, “uviedol hlavný autor Dr. Jorien Treur z Amsterdam UMC.
Mohlo by vás zaujať:
Fajčenie neničí iba pľúca, je nebezpečné aj pre …
Ani elektronické cigarety nie sú „zdravšia výhra“
Fajčíte a mávate psychické problémy? Tak by ste mali vedieť…