Existujú však zamestnania, oproti ktorým extrémne športy vyzerajú ako nevinná zábavka. Tým je bez pochýb aj práca lovcov hadov. Nerobia to pre zábavu, ale adrenalín milujú. Zachraňujú životy, súperia so smrteľnými živočíchmi a denne sa pozerajú do očí smrti. To sú lovci hadov, respektíve odchytávači.
Výnosné podnikanie
Samozrejme, práca mnohých z nich napĺňa, no napríklad v Austrálii je to i veľmi dobrý biznis. Protinožci majú problémy s hadmi aj napriek tomu, že mnoho z nich sa stalo obeťou požiarov. Je to stále kontinent s najväčším počtom jedovatých druhov na svete. Hady sú tu však podobne ako v iných častiach sveta chránené, keďže plnia dôležitú úlohu v ekosystéme. Ich revír však nie je obmedzený, preto sa často stáva, že si nájdu cestu do ľudských obydlí. Nie je nič príjemné, keď prídete do svojej izby a vidíte, ako vám kobra kráľovská žerie škrečka. Niet potom divu, že na najteplejšom kontinente prekvitá biznis profesionálnych lovcov hadov. Samozrejme, ide o oficiálnu, štátom dotovanú jednotku špecializujúcu sa na odchyt, nie zabíjanie hadov. Austrália má ale aj množstvo súkromných firiem zaoberajúcich sa odchytom jedovatých predátorov. Sú to často najlepšie zarábajúce firmy v danej lokalite. Za odchytenie si pýtajú často stovky dolárov.
Pozor na intímne partie
Hady sú schopné vliezť kamkoľvek a vedia o tom aj lovci z Juhovýchodnej Ázie. Špeciálni záchranári nedávno v thajskom Bangkoku riešili veľmi kuriózny prípad. Veľhad kráľovský sa ukryl do toalety a pohrýzol muža priamo do jeho penisu. „Zacítil som, ako ma čosi pohrýzlo do penisu. Keď som videl toho hada, inštinktívne som sa ho pokúsil chytiť, aby ma pustil. Stálo ma to až 15 stehov,“ povedal vystrašený 45-ročný Thajčan pre agentúru REUTERS. Len hlavné mesto Thajska je premnožené hadmi, veď za jeden rok profesionálni lovci odchytia priemerne 35-tisíc exemplárov. O premnožených hadoch vedia svoje aj obyvatelia Floridy. V národnom parku Everglades je dokonca od roku 2017 povolené hady aj zabíjať, ale len druh pytóna tigrovaného. Floridské úrady dokonca robili nábor medzi ľuďmi, keďže hady ohrozovali mnoho miestnych obyvateľov. Bežne sa vám dostal do domu či auta. „Lovec musí mať minimálne 18 rokov, zbrojný preukaz a hodiny lovenia musí spárovať so svojou GPS v rámci špeciálneho systému,“ píše sa na webe Orlando Sentinel. Za pár rokov takto zastrelili až 2500 hadov. Je to však len výnimka a všade vo svete sú hady naozaj zákonom chránené. Vedia o tom aj profesionálni záchranári a hviezdy reality show Hady v meste – Simon Keys a Siouxsie Gillett.
Životné poslanie
V pobrežnom meste Durban v Južnej Afrike riešia prípady zatúlaných hadov a lovia ich z ľudských obydlí, aby ich mohli pustiť do voľnej prírody. Mamby odchytávali z materskej školy alebo dokonca i z chladničky. „Musel som liezť na strom za mambou čiernou alebo do septiku zachrániť opľúvajúcu kobru. Jednoducho milujem svoju prácu,“ povedal pre National Geographic Simon. Lovci hadov však nepôsobia len v zahraničí, mnoho z nich nájdete aj na Slovensku. Známe sú ich zásahy a odchyt užoviek v Panskej doline na strednom Slovensku. Užovky nie sú síce nebezpečné, no ich dĺžka môže dorastať až do 1,8 metra a ľudí vedia poriadne vyplašiť. Odchytávanie hadov je veľkým umením a obrovským adrenalínom. Ste často kúsok od bolestivej smrti, ale zároveň máte pocit, že robíte niečo veľmi užitočné. No podporí vás v tom aj slušný zárobok.
Mohlo by vás zaujať:
Alzheimer. Hadí jed ako nová nádej pre chorých
Ako získať sérum proti hadiemu jedu? Treba sa dať 160krát uštknúť
Spoznajte tajomný život v močiaroch