Prvenstvo jej po odbornom meraní prebral havajský vulkán Pūhāhonu z ktorého trčia nad vodou iba dva 52 metrov vysoké skalnaté výbežky. Zvyšok mohutného obra je totiž pod vodou. Info o tom priniesol aj web cnn.com.
Vedci z University of Hawai’i v Mānoa dokázali, že nenápadný vzhľad môže byť klamný. Preskúmali dno oceánu a pomocou kvantitatívneho modelovania určili, že sopka, ktorá je dlhá asi 171 kilometrov a šírka 56 kilometrov, je dvakrát väčšia ako Mauna Loa. „Pūhāhonu je obrovský,“ píše sa v štúdii. Až taký, že spôsobuje potápanie zemskej kôry. Vedci jedným dychom dodávajú, že Pūhāhonu nie je len najväčšou sopkou na svete, je tiež najhorúcejšou.
„Objem a teplota idú ruka v ruke. Veľký objem pochádza z horúcej magmy. Je pravdepodobnejšie, že vybuchne, ak bude horúci,“ uviedol vedúci autor štúdie Michael Garcia pre CNN. Analýza hornín odobratých zo sopky sa použila na stanovenie teploty magmy a zistilo sa, že je asi 1700 stupňov Celzia. „Nájdenie najväčšej sopky na Zemi v 21. storočí je prekvapujúci objav, ale potom vieme viac o povrchu Marsu, ako to, čo je pod oceánom na Zemi,“ dodal Garcia. „Stále objavujeme veci o našej fyzickej planéte, ktoré sme nevedeli. O planéte Zem sa máme stále čo učiť.“
Vulkán Pūhāhonu sa nachádza asi 1 000 km severozápadne od Honolulu. Americký veľrybár Maro ho prvýkrát spozoroval v roku 1820 a posádka ruského plavidla na ňom prvýkrát pristála v roku 1828. Ostrov je domovom iba jedného druhu rastlín, morského purslana, sukulentného, ale ideálneho biotopu pre širokú škálu rýb, koralov a hmyzu.
https://youtu.be/_iKThAiznvc
Mohlo by vás zaujať:
Pekelní surferi: Sopka chyby neodpúšťa
Skrytý poklad v Nevade: Ohromujúce zábery gejzíru
Exotika s vulkánmi a jazerami: Nikaragua