Ich zistenie uverejnil aj web nst.com. Z novej štúdie vyplýva, že pravidelné užívanie aspirínu znižuje riziko rakoviny tráviaceho traktu o 20 až 40 percent. Zhrnutie 113 starších štúdií zahŕňajúcich viac ako 210 000 pacientov ukázalo, že riziko rakoviny hrubého čreva kleslo o 27 percent, rakovina pažeráka o 33 percent, rakovina žalúdka o 36 percent a kardia žalúdka – kde sa žalúdok pripája k priedušnici – rakovina o 39 percent.
Pokiaľ ide o rakovinu pankreasu, ktorá je takmer vždy fatálna, medzi ľuďmi, ktorí používali aspirín, došlo po piatich rokoch k zníženiu rizika takmer o 25 percent v porovnaní s tými, ktorí tak neurobili. Každý rok zomrie na rakovinu čreva v Európskej únii asi 175 000 ľudí, z toho asi 100 000 vo veku 50 až 74 rokov. Aspirín, ktorý môže spôsobiť krvácanie zo žalúdka, sa u pacientov starších ako 75 rokov predpisuje menej často.
„Tieto zistenia naznačujú, že aspirín má priaznivý vplyv na prevenciu čriev a iných druhov rakoviny tráviaceho traktu,“ uviedol hlavný autor Carlos La Vecchia, profesor epidemiológie na Lekárskej fakulte v Miláne. Jedným dychom ale dodáva, že„ Užívanie ako prevencie rakoviny čriev či iných typov rakoviny by mal každý človek konzultovať so svojim lekárom,“
Mohlo by vás zaujať:
Život s cukrovkou nie je ani trochu sladký
Máte radi zelený čaj? Okrem chuti nám aj takto úžasne pomáha
Prečo by si muži mali dopriať „vitamín Slnka“?